avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 189 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA

Cum pot afla ce datorii va avea la stat un inginer IT - programator, care vrea sa isi infiinteze PFA. Multumesc
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 13:17, 15 Decembrie 2011
Pana la data de 31.12.2011 ca PFA se plateste impozit 16%, contributie sanatate 5,5% din venitul net sau norma de venit. CAS pentru pensie 31,3% este obligatorie, minim 222 lei/luna, daca se realizeaza venituri minime pe an in suma de peste 8088 lei.
De la 01.01.2012 CAS 31,3% ar putea fi 31,3% din venitul net (venituri-cheltuieli).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pfa catalinalucia catalinalucia Buna, Am un pfa la care sunt si angajata ce anume trebuie sa mai platesc inafara de 16% impozit pe venitul net si contributiile la salarii. Astept un ... (vezi toată discuția)
Pfa smartcars smartcars buna ziua, o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai ... (vezi toată discuția)
Contributii intreprindere individuala total3r total3r am o inttreprindere individuala de comert de 5 luni doresc sa aflu ce obligatii am la cas pensie jomaj etc (vezi toată discuția)