Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA

Cum pot afla ce datorii va avea la stat un inginer IT - programator, care vrea sa isi infiinteze PFA. Multumesc
Pana la data de 31.12.2011 ca PFA se plateste impozit 16%, contributie sanatate 5,5% din venitul net sau norma de venit. CAS pentru pensie 31,3% este obligatorie, minim 222 lei/luna, daca se realizeaza venituri minime pe an in suma de peste 8088 lei.
De la 01.01.2012 CAS 31,3% ar putea fi 31,3% din venitul net (venituri-cheltuieli).