Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contributii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contributii PFA

Buna,

Am un pfa la care sunt si angajata ce anume trebuie sa mai platesc inafara de 16% impozit pe venitul net si contributiile la salarii.

Astept un raspuns daca se poate. Va multumesc.
aveti mai multi angajati?
unul singur
@catalinalucia:
Nu puteti fi angajata la propriul PFA!
Ca titular PFA platiti impozit 16% si contributia de sanatate 5,5%. CAS 31,3% pentru pensie este obligatorie, minim 222 lei/luna, daca se realizeaza venituri minime pe an in suma de 8088 lei.
Buna ziua,
va rog sa ma faceti sa inteleg.Eu abia mi-am infiintat pfa si am depus declaratia cu venitul estimat. Eu cum voi incheia contractul pentru pensii si cat voi plati acum la inceput?
Dupa primirea deciziei de plati anticipate in cursul anului 2012 va prezentati la Casa de Sanatate si Casa de Pensii pentru depunerea declaratiilor de asigurare. Pentru anul 2012 asigurarea pt pensie este obligatorie daca se realizeaza venituri mai mari de 8468 lei/an, venitul minim de asigurare este 740 lei (35% din salariul mediu brut), iar suma minima a contributiei este 232 lei/luna.
Contributia de sanatate se plateste 5,5% din venitul net.