avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii sociale daca inchei contract de colaborare ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii sociale daca inchei contract de colaborare cu o persoana fizica sau o asociatie

ce contributii sociale trebuie platite daca sunt i.i. si inchei contract de colaborare cu pers fizica sau asociatie?
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 11:16, 28 Martie 2012
Obligatiile de plata catre bugetele publice sunt: impozit pe venit 16% si contributia de sanatate 5,5% din venitul net; CAS pentru pensie -31,3%.
CAS pentru pensie se datoreaza daca se realizeaza venituri mai mari de 8468 lei/an, venitul minim pentru asigurare este de 740 lei/luna, iar contributia minima este de 232 lei/luna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pfa catalinalucia catalinalucia Buna, Am un pfa la care sunt si angajata ce anume trebuie sa mai platesc inafara de 16% impozit pe venitul net si contributiile la salarii. Astept un ... (vezi toată discuția)
Pfa plata cass... ContSters244413 ContSters244413 Buna ziua, Am infiintat un pfa in decembrie anul trecut si nu am inregistrat-o la cas , cand pot sa o fac si cum se plateste? si ce cota ? Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Administrator - pfa Georgeta_AC Georgeta_AC Buna ziua! Administratorul de la asociatia din care fac parte este angajat ca PFA. Eu sunt cenzor in cadrul asociatiei.Nu am avut niciodata tangente cu ... (vezi toată discuția)