Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii sociale daca inchei contract de colaborare ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii sociale daca inchei contract de colaborare cu o persoana fizica sau o asociatie

ce contributii sociale trebuie platite daca sunt i.i. si inchei contract de colaborare cu pers fizica sau asociatie?
Obligatiile de plata catre bugetele publice sunt: impozit pe venit 16% si contributia de sanatate 5,5% din venitul net; CAS pentru pensie -31,3%.
CAS pentru pensie se datoreaza daca se realizeaza venituri mai mari de 8468 lei/an, venitul minim pentru asigurare este de 740 lei/luna, iar contributia minima este de 232 lei/luna.