Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa plata CASS...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa plata CASS...

Buna ziua,
Am infiintat un pfa in decembrie anul trecut si nu am inregistrat-o la cas , cand pot sa o fac si cum se plateste? si ce cota ? Mentionez ca am venituri numai in luna decembrie 2011...
Va multumesc!
CAS pentru pensie se datoreaza daca se realizeaza venituri mai mari de 8468 lei/an, venitul minim pentru asigurare este de 740 lei/luna, iar contributia minima este de 232 lei/luna.
gygy1977 a scris:

Buna ziua,
Am infiintat un pfa in decembrie anul trecut si nu am inregistrat-o la cas, cand pot sa o fac si cum se plateste? si ce cota ? Mentionez ca am venituri numai in luna decembrie 2011...
Va multumesc!

Ma refer la contributia pentru sanatate.....nu la pensie!
ContSters244413, utilizator
Se plateste contributia de sanatate 5,5% la venitul net (venituri-cheltuieli). Daca numai realizati si alte venituri, baza minima de calcul lunara nu poate fi mai mica decat salariul minim: 670 lei pe 2011; 700 lei pe 2012.