Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz demisie

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca modificarea in ROI a perioadei de preaviz in cazul demisiei implica necesitatea modificarii in CIM a perioadei de preaviz.
Mai exact: angajatorul doreste sa aplice perioada maxima de preaviz-demisie specificata in noul cod al muncii (20, respectiv 45 zile lucratoare). In CIM-ul actual perioada de preaviz este 15 zile calendaristice. Poate un salariat sa negocieze/refuze semnarea actului aditional al CIM care modifica perioada de preaviz la 20 zile lucratoare daca in ROI e deja mentionat acest lucru?
La nivel de unitate nu mai exista CCM in vigoare care sa clarifice acest punct.

Multumesc,
Art.81(4) C.mun. prevede ca , termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Prin urmare, termenul de preaviz nu poate fi prevazut in Reg.Intern ..