Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nespectarea preavizului de 45 zile pentru functie de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nespectarea preavizului de 45 zile pentru functie de conducere

Sunt in functie de conducere am inaintat demisia cu preaviz dar nu am respectat perioada de 45 zile conform Noul cod al muncii.
In contractul semnat de mine in 2009 este mentionat preaviz de 20 zile . Ce implica nerespectarea noului preaviz si ce repercursiuni pot exista in cazul in care compania nu este de acord cu demisi mea ?
Sunt obligata sa respect noul preaviz chiar daca eu nu am semnat all contract, regulament nou de ordine interioara sau act aditional ?
Sunteti obligat atat dv. cat si angajatorul sa respectati perioada care este inscrisa in CIM. Codul muncii stabileste limita maxima a duratei de preaviz in cazul demisiei.
Art.81 (4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
ContSters42179, utilizator
Veti respecta termenul de peaviz prevazut in c.i.m. ... altul nu.
La terminarea perioadei de preaviz , c.i.m. va inceta in baza art.81 alin.1 C.mun. - prin demisie.