Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de munca

desfacerea contractului de munca pe perioada determinata la cererea angajatului se face tot cu preaviz de 20 de zile lucratoare?
care este articolul?
aveti un model de decizie de desfacere a contractului de munca?
va multumesc

Sa intelegem ca angajatul si-a dat demisia ? .. sau se doreste altfel incetarea acelui c.i.m.?
angajatul si-a dat demisia
liliana v a scris:

angajatul si-a dat demisia

In acest caz, termenul de peaviz este cel prevazut in c.i.m. si care nu poate avea o durata mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Temeiu de drept al incetarii fiind art.81 C.mun. ..

Model de decizie
S.C. ………………………
Sediul: ……………………
Cod unic: …………………
Telefon: ………………….

DECIZIE nr ...... / ………………

S.C. .............................. reprezentată prin d-l (d-na) .....................................
Având în vedere prevederile LEGII 31/1990 cu modificările şi completările ulterioare cu privire la organizarea, funcţionarea şi conducerea societăţilor comerciale;
Având în vedere cererea de demisie nr. .................. din .......................... a salariatului ......................... angajat în funcţia de ................................……………...

Vazând şi dispoziţiile art. 81 din Codul Muncii - Legea nr.53/2003;

DECIDE :

Art. 1. Începând cu data de .............................. încetează raporturile de muncă a societăţii cu angajatul .............................................. avand funcţia de ............................... la S.C. .................................................... prin demisie în conformitate cu art. 81 din Codul Muncii (LEGEA 53/2003), data la care au expirat cele ........... zile calendaristice/lucratoare de preaviz prevăzut de art. 81 alin.4 din Codul Muncii sau de c.i.m.

Art. 2. Compartimentul juridic, personal şi financiar contabil vor duce la îndeplinire prezenta.

Art. 3. Împotriva prezentei decizii de încetare a contractului de muncă, salariatul se poate adresa cu contestaţie la Tribunalul ......................... în termen de 45 de zile de la comunicare.

Administrator ………………

Luat la cunoştinţă,
Salariat ....................................................