avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM in REVISAL cu o data ulterioara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM in REVISAL cu o data ulterioara

Buna seara,

doresc sa efectuez o incetare in REVISAL cu data de 31.12.2011, dar pe care sa o operez si sa o transmit catre ITM in data de 23.12.2011. In perioada 23-31.12.2011 angajatul va fi in concediu de odihna. Credeti ca este legal sa fac aceasta incetare in avans?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:59, 15 Decembrie 2011
Legal este , intrucat sanctiunea se aplica pentru depasirea termenului de transmitere ...insa nu vad de ce nu se poate opera incetarea in data de 03.01.2012 avand in vedere ca 31.12.2011 pica sambata ...?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare privind incetarea sau decizie de incetare cu acordul partilor? cris2279 cris2279 Buna ziua, Un salariat si-a depus demisia, conforma careia ultima zi de munca ar trebui sa fie 22 si deci incetarea contractului incepand cu 23. Dar pe 22 a ... (vezi toată discuția)
Data incetarii suspendarii in revisal iirina_19 iirina_19 Am un contract suspendat in perioada 19.10-18.11(23 zile fara plata) si am trecut in revisal data inceput suspendare=19.10(prima zi de concediu fara plata) si ... (vezi toată discuția)
Completare si transmitere revisal la incetarea cim elena claudia ianasi elena claudia ianasi Buna ziua, Am urmatoarea situatie: am un salariat cu CIM pe perioada determinatala a carui data de sfarsit a contractului este 31.08.2013. Intrebarile mele: ... (vezi toată discuția)