avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale abuz de drept?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

abuz de drept?

eu consider urmatoarea situatie abuz de drept, dar as dori si alte pareri:
vecinul meu de apartament trebuie sa-si dea acordul pt. ca eu sa inregistrez sediul social intr-una din camere; este firma mea in care sint asociat si administrator
i-am explicat si i-am dat si in scris completat pe formularul de la reg.com. faptul ca firma are activitate de birou, nu am angajati, nu am flux de clienti, lucrez cu firme straine si nu numai pe internet, rareori vine cineva, nu deranjez cu nimic
vecinul meu nu vrea sa discute, spune ca el nu semneaza si punct, este dreptul lui sa nu semneze, fara alte explicatii, imi inchide usa in nas
adevarul este ca are si el o firma dar este in lichidare, a luat credit de la banca si se pare ca ii vor executa apartamentul
este pur si simplu rea-vointa
este aceasta o situatie de abuz de drept?
eu zic ca da, mai ales cu noul cod civil, am citit si articolul publicat pe forum recent
ce parerea aveti? pot sa-l dau in judecata?
ce sa solicit instantei sa dispuna pt. a-mi fi util la reg.com.?
Ultima modificare: Joi, 15 Decembrie 2011
eugen82, utilizator
Cel mai recent răspuns: eugen82 , utilizator 22:05, 15 Decembrie 2011
in opinia mea nu exista abuz de drept, din nefericire pt d-voastra, asociatia este de acord cu stabilirea sediului social? daca, da, atunci incercati la ORC asa, doar cu acordul asociatiei si fara sa-l treceti pe formularul tip pe vecinul dvoastra ci doar pe ceilalti care sunt de acord, succes!
Consider ca ar trebui sa mergeti la un notar public si sa faceti o declaratie pe proprie raspundere in care mentionat ca din motive nestiute si din rea credinta vecinul nu vrea sa va semneze acel document pentru sediul firmei ,si ar trebui sa va fie de folos,pentru a inainta in instanta actiune e de durata ,asa ca incercati cu o declaratie notariala. Pai sincer,daca vecinul este dus cu pluta sui nu suporta pe nimeni din cauza lui eu nu pot sa-mi fac o firma sau sa instalez gaze sau etc,......deci consider ca aceasta solutie care trebuie acceptata si de Registrul Comertului este mai la indemana.
Succes
asociatia este de acord, dar trebuie neaparat sa semneze el formularul, pt. ca avem vreo 5 metri de perete comun, am mai pus intrebarea asta cu peretii
nu merge cu declaratii la notar
eu sustin ca este abuz de drept, deoarece el nu refuza cu un motiv anume, ca ar fi deranjat
el refuza pentru ca se cearta cu toata lumea, sint discutii cu alte reparatii pe scara, el este singurul care nu vrea sa dea bani si se razbuna si el cum poate, il citez "am dreptul, nu?"

citind pe forum si in noul cod eu zic ca se incadreaza, isi exercita dreptul sau de a-si da acordul excedind scopul pentru care legea 230/2007 la art.42 i-a dat acest drept

alte pareri?
Ultima modificare: Joi, 15 Decembrie 2011
eugen82, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare pfa - este obligatoriu actul cu acordul asociatiei de proprietare si acordul vecinilor? blitzblitz blitzblitz Buna ziua, Vreau sa imi infiintez un PFA cu sediul intr-un apartament de bloc si vecinii sunt cam reticenti si nu vor sa semneze... Este obligatoriu ... (vezi toată discuția)
Shimbare de sediu social Ionut 81 Ionut 81 Buna seara am o firma si vreu sa schimb sediul social,la locatia unde vreau sa fie sediul social sunt parinti mei propietari dar unul dintre ei este decedat ... (vezi toată discuția)
Semnaturi vecini pentru sediul social mariuslm mariuslm Buna ziua, Unul din vecini, doreste semnatura mea pentru ca in apartamentul in care locuieste vrea sa detina sediul social pentru firma. In modelul tip ... (vezi toată discuția)