Forum Discuţii juridice Executare silită Adresa tert poprit
Discuție deschisă în Executare silită

Adresa tert poprit

Intr-o adresa de infiintare a popririi asupra sumelor datorate debitorului de catre tert, trimisa de catre cei de la finante, se precizeaza ca se infiinteaza poprirea asupra sumelor datorate cu orice titlu catre debitorul urmarit fara alte precizari.

Adresa nu ar trebui sa contina si suma pretinsa sau cel putin sa prezinte natura debitului(art 144 C pr. fiscala-necesitatea de a se preciza natura si cuantumul debitului) in cauza?(art. 46 C.pr.fiscala:lipsa obiectului actului administrativ atrage nulitatea actului admin fiscal-nu ne aflam in aceasta situatie?)

De asemenea,eventuala executare silita a tertului poprit ar putea sa fie si asupra dobanzilor/penalitatilor aferente sumei datorate catre debitor daca acesta nu le-a pretins/nu au fost calculate niciodata?
brisc_jr a scris:

De asemenea,eventuala executare silita a tertului poprit ar putea sa fie si asupra dobanzilor/penalitatilor aferente sumei datorate catre debitor daca acesta nu le-a pretins/nu au fost calculate niciodata?

Eventualitati si posibilitati pot fi multe
Concret,daca nu au pretinse si nu au fost calculate dobanzi/penalitati aferente debit,debitorul nu va fi obligat sa le achite...