Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren proprietate intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren proprietate intravilan

As dori sa vand un teren intravilan proprietate personala cu destinatia spatiu de parcare, aflat in curtea blocului in care locuiesc. Notarul la care am fost mi-a spus ca pretul cu care l-am cumparat acum trei ani nu mai poate fi trecut ca pret de vazare actual. Nu stie sigur daca e nevoie de evaluator, sau exista norme care stabilesc acest pret. Ma puteti ajuta va rog? Multumesc
partile sunt singurele care pot stabili pretul de vanzare. la notar si la stat se platesc taxele in functie de tabelul notarilor priv evaluarea terenurilor (valoarea estimativa pt anul curent ).
nu consider ca este nevoie de un evaluator -daca doriti neaparat sa vindeti la pretul de piata actual sunteti libera sa efectuati o evaluare extrajudiciara