Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua.Sant un parinte a doi copii minori care urmeaza sa divorteze de comun acord iar custodia copiilor am cazut de acord sa o incredintez sotie.Intrebarea este care este cuantumul de plata a pensiei alimentare si cum se calculeaza, procent din salarul brut sau net.As dorii mai multe informatii despre acest subiect.Va multumesc
Pensia de intretinere o stabiliti dvs, cat credeti de cuvinta dar pana la maxim 1/4 din venituri.

Eu va recomand o custodie comuna cu stabilirea domiciliului minorului la mama. Asa veti putea sa va implicati amandoi in viata copilului.
Cuantumul pensiei de intretinere pentru 2 copii este de maxim 16.5 % pentru fiecare si se calculeaza in functie de venitul net realizat lunar- deci total 33 % din venitul net.
Pensia se va stabili de la data introducerii actiunii si pana la majoratul copiilor.
Ulterior dupa implinirea varstei majoratului, daca acestia vor continua studiile, puteti fi obligat in continuare ( in temeiul altei hotarari judecatoresti ) la plata pensiei de intretinere, insa nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani a acestora.