Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce se intampla daca conduc fara certificat de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce se intampla daca conduc fara certificat de inmatriculare?

ce se intampla daca conduc fgara C.I da cu tote acte in regula?
:hm:
Art. 184. – (1) În situaţia în care conducătorul de autovehicul
sau tramvai, oprit în trafic pentru încălcarea unei norme rutiere, nu
are asupra sa nici un act de identitate şi nici permisul de conducere,
poliţistul rutier trebuie să îl conducă la cea mai apropiată unitate de
poliţie pentru stabilirea identităţii acestuia şi pentru verificarea în
evidenţă a situaţiei permisului de conducere, atunci când nu există
posibilitatea realizării acestor verificări pe loc.
(2) În cazul în care conducătorul auto are asupra sa numai
permisul de conducere, agentul constatator trebuie să verifice
în evidenţă dacă domiciliul sau, după caz reşedinţa, înscris în document
corespunde cu cel din Registrul naţional de evidenţă a persoanelor.

(3) Agentul constatator este obligat să înscrie, în procesul verbal
de constatare a contravenţiei, domiciliul sau, după caz,
reşedinţa contravenientului din actul de identitate, iar în situaţia în
care acesta nu are documentul asupra sa, domiciliul sau reşedinţa
va fi consemnată numai după verificarea efectuată în Registrul
naţional de evidenţă a persoanelor
.
(4) Procedura prevăzută la alin. (2) – (3) se aplică şi atunci
când domiciliul sau, după caz, reşedinţa ori sediul proprietarului
menţionat în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu
corespunde cu datele existente în evidenţa vehiculelor
.

Adica, daca este pervers, agentul constatator va poate tine pana va verifica in Registrul national de evidenta a persoanelor. Daca "greseste" (de voie sau fara de voie) vreo litera in aceasta operatiune are pretext sa va retina permisul de conducere, placutele, certificatul de inmatriculare si simultan si pe dvs. pentru "verificari", declaratii, etc. etc. etc. :duh:

Ba chiar va poate intocmi un dosar penal "constatand" ca aveti (suspiciune) permis de conducere si certificat de inmatriculare furate de la o alta persoana, dvs. nefigurand in baza de date nationala sub identitatea prezentata "autoritatii" :duh::duh::duh:

Eu asa am patit X-(

P.S. Si trebuie sa stiti ca obligatia procurorului care preia spre instrumentare dosarul este aceea de a starui... :hammer:

Cel mai bine este sa recunoasteti si sa regretati fapta. Deocamdata :duh:

[ link extern ]
ContSters184021, utilizator
Normal ar fi sa va verifice in baza de date si sa va dea un termen in care sa va prezentati cu actul lipsa. Dar cum la noi fiecare face cum vrea nu va garantez.
Se face verificare prin statie. Riscati totusi o amenda ca nu aveti acte de identitate asupra dvs.