Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu parasire de domiciliu

1.Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza in cazul unui divort avand ca motiv parasirea domiciliului, sotul este ramas in tara iar sotia este in strainatate.Este necesar ca el sa inainteze divortul?Ea trebuie sa se mai prezinte?Se face doar prin avocat sau se poate si prin notar?
2.In cazul in care ea se prezinta in tara, dar doar pentru doua-trei zile, se poate face un "divort la urgenta"?
Va multumesc mult!
Daca nu aveti copii este simplu. Sotii se prezinta la starea civila si depun cererea de divort iar in 30 de zile este emis divortul si certificatul de divort.