Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... dauna totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

dauna totala

in Luna septembrie,am avut un accident cu avarii si mi s-a reparat masina,paguba fiind de 3000 euro,plata a fost suportata de polita casco la tiriac.iar in decembrie am avut din nou un accident ,paguba fiind dauna totala.Mi se va acorda Dauna totala,tinand cont ca masina este evaluata la 6000 de euro.
Va rog dati-mi un sfat!!
Totul tine de conditiile de asigurare. In principiu daca reparatia va costa mai mult decat valoarea masinii la data evenimentului atunci se declara dauna totala si in acest caz din valoarea asigurata se va scadea cca 25% cat este valoarea epavei si suma ramasa va fi considerata despagubire si va ramane si epava ca sa o valorificati.
Valoarea totala a subansamblurilor/pieselor recuperabile, nu este neaparat egala cu 25%.poate fi mai mica sau mai mare.Veti avea insa optiunea de a vi-se vinde epava printr-un program de ofertare pe internet (utilizat de asigurator), firmelor care se ocupa cu dezmembrari/reparatii, avand astfel posibilitatea de a completa valoric suma ce reprezinta epava.
Daca nu ati reintregit suma asigurata (tinand cont ca este vorba despre o polita CASCO) atunci ve-i primi doar diferanta ramasa pana la cuantumul sumei asigurate. Daca deja vi s-a acordat 3000 euro iar masina este evaluata la 6000 euro atunci ve-ti primi doar diferenta de 3000 euro din care vi se va scade epava adica cel mult 25%.
Daca nu a-ti formulat cererea de despagubire mai aveti o sansa sa primiti toata suma daca va reintregiti suma asigurata intre timp.