Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... REABILITARE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

REABILITARE

BUNA ZIUA,
AS DORI SA MA ADRESEZ INSTANTEI PT REABILITAREA CAZIERULUI,INTREBAREA MEA ESTE CIT DUREAZA UN ASTFEL DE DEMERS SI CARE SINT COSTURILE?MULTUMESC.
Nu va costa decat onorariul unui avocat daca dorit asa ceva .. durata exacta a judecarii cererii dvs nu va poate spune nimeni .. intrucat solutionarea depinde de mai multi factori ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
In principiu nu dureaza mult si nu va costa nimic daca nu va angajati un avocat.
Multumesc pt raspuns.As dori sa stiu cui trebuie sa ma adresez pt obtinerea biletului de eliberare din penitenciar si a hotaririi de condamnare.
KLINTON, utilizator
Pt hotararea de condamnare va adresati instantei la care a ramas definitiva.
Oricum, in cererea de reabilitare e suficient sa mentionati nr. de dosar, va fi atasat la dosarul cauzei.
La cerere trebuie sa anexati dovada domiciliului pt toata perioada pana la introducerea cererii, dovada veniturilor ( copie carte de munca), dovada ca ati achitat cheltuielile judiciare.
In caz ca nu s-a indeplinit termenul cu privire la reabilitarea judecatoresca , cererea va fi respinsa .
Totodata, e necesar sa platiti cheltuielile judiciare, intrucat numai in situatie de exceptia instanta de judecata pronunta reabilitatarea , tinand cont de imposibilitatea de plata in care s-a aflat cpndamnatul.

In caz ca s-a implinit termenul de reabilitarea, instanta de judecata va primi un referat de la serviciu de executari penale .

La al doilea termen de judecata se va proceda la administrarea de proba care atesta buna conduita in societate ( un martor va relata aspecte ce tin de obtinerea de venituri , de viata familiala , de comportamentul dumneavoastra retinut in diverse imprejurari ).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat