Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare casa la tara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare casa la tara

Vreau sa cumpar o casa undeva la tara, pe care am vazut-o zilele trecute si vreau sa stiu cu ce acte trebuie sa se prezinte vanzatorul la notariat pentru a putea sa facem un precontract de vanzare cumparare. Casa este pe numele unei batrane si este construita cam de 15 ani, iar din toate actele, nu am vazut decat proiectul avizat al constructiei, care corespunde cu realitatea. Va multumesc anticipat tuturor celor care ma pot ajuta in acest sens, cat mai repede cu putinta.
Actele de proprietate ale terenului , autorizatia de construire a casei si procesul verbal de receptie, extras de carte funciara de inform are, urmand ca mai apoi daca perfectati actul sa se scoata extras de carte funciara de autentificare, certificat de rol fiscal.
ContSters141818, utilizator
Buna seara.
*In primul rand va sfatuiesc sa vedeti actele, si sa verificati cine este adevaratul proprietar.Este bine ca exprimarile din actele de dobandire ale terenului sa fie clare , fara interpretari.
** Este necesar sa cumparati cu carte funciara intocmita( schita teren, coordonate puncte perimetrale terenului,releveu la toate constructiile existente pe teren) sa sa prezinte daca suprafata din acte corespunde cu suprafata reala din teren;eventualele neconcordante pot duce la probleme mari.
*** Poate nu este rau sa faceti ceva investigatii prin vecini, pentru a evita unele surprize.
****De verificat la primarie cine este titularul rolului si cine a platit impozitele!!!!!!!!!!!!
Am intalnit multe situatii de ramai blocat de ce poate sa mai nascoceasca mintea omeneasca.
Este bine ca tranzactia sa o facti direct cu proprietarul, fara intermediari.
Va dores rabdare si ,,multe succesuri''!