avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiune

prietenul meu este incadrat la legea39/2003 art.10.ce poate sa pateasca?
este grav?

Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 01:16, 18 Octombrie 2008
Legea nr.39/2003 :
Art. 10. - (1) Infracţiunea de tăinuire, prevăzută la art. 221 din Codul penal, dacă bunul provine dintr-o infracţiune gravă săvârşită de unul sau mai mulţi membri ai unui grup infracţional organizat, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani, fără ca sancţiunea aplicată să poată depăşi pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea gravă din care provine bunul tăinuit.
(2) Tăinuirea săvârşită de soţ sau de o rudă apropiată nu se pedepseşte.

si ar putea sa ia cu suspendare?sa nu faca puscarie?
sau sa ia o amenda penala?
Trebuie sa vada un avocat dosarul penal.
E foarte greu sa va poata da cineva un pronostic fara sa vada dosarul.
Nu va costa prea mult, dar macar veti sti cum sta treaba cu o anumita aproximatie referitoare la sanse.

avocat Claudiu Lascoschi
Da, poate sa i se aplice o pedeapsa cu suspendare daca nu are antecedente. Trebuie sa discutati cu un avocat
Depinde ce si cate bunuri a tainuit.
In plus, mai e vorba si de crima organizata.Cel putin asa pare sa fie.
Fara avocat angajat ma tem ca nu prea are deloc sanse la suspenarea conditionata a executarii pedepsei.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Complicitate la furt calificat lights lights am 20 de ani sunt la prima abatere, si sunt acuzat de complicitate la furt calificat `mai exact au fost furati niste porumbei ...acestea au fost restituiti ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de tainuire - din ce grup infractional face parte? Fatima Fatima Buna ziua, Va rog sa imi comunicati din ce grup face parte infractiunea de tainuire? Stiu ca din 2014 va face parte din acelasi grup ca si favorizarea ... (vezi toată discuția)
Perchezitie si confiscare de materiale nelu33 nelu33 politia a venit cu mandat de perchezitie si a confiscat materialele neavind acte de provenienta, am dat declaratie de unde proveneau, ce risc am fiindca le-au ... (vezi toată discuția)