Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... infractiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

infractiune

prietenul meu este incadrat la legea39/2003 art.10.ce poate sa pateasca?
este grav?

Legea nr.39/2003 :
Art. 10. - (1) Infracţiunea de tăinuire, prevăzută la art. 221 din Codul penal, dacă bunul provine dintr-o infracţiune gravă săvârşită de unul sau mai mulţi membri ai unui grup infracţional organizat, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani, fără ca sancţiunea aplicată să poată depăşi pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea gravă din care provine bunul tăinuit.
(2) Tăinuirea săvârşită de soţ sau de o rudă apropiată nu se pedepseşte.

si ar putea sa ia cu suspendare?sa nu faca puscarie?
sau sa ia o amenda penala?
Trebuie sa vada un avocat dosarul penal.
E foarte greu sa va poata da cineva un pronostic fara sa vada dosarul.
Nu va costa prea mult, dar macar veti sti cum sta treaba cu o anumita aproximatie referitoare la sanse.

avocat Claudiu Lascoschi
Da, poate sa i se aplice o pedeapsa cu suspendare daca nu are antecedente. Trebuie sa discutati cu un avocat
Depinde ce si cate bunuri a tainuit.
In plus, mai e vorba si de crima organizata.Cel putin asa pare sa fie.
Fara avocat angajat ma tem ca nu prea are deloc sanse la suspenarea conditionata a executarii pedepsei.

avocat Claudiu Lascoschi