avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract intre doua PFA cu acelasi cod CAEN
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract intre doua PFA cu acelasi cod CAEN

Buna seara,

Se poate face un contract de prestari servicii intre 2 PFA cu acelas cod CAEN?

Eu sunt dezvoltator software (PFA) si vreau sa stiu daca pot subcontracta servicii catre alti dezvoltatori, tot PFA.

Codul CAEN pentru este 6201.

Va multumesc,
Marius.
Cel mai recent răspuns: mariusghitoiu , utilizator 17:35, 18 Decembrie 2011
se poate subcontracta, raspunderea o purtati dvs
Mai bine faceti un contract de colaborare.
La ce va referiţi prin
"Răspunderea o purtaţi dumneavoastră?"
Pot sa trec facturile pe care mi le taie acesta la cheltuieli?
Marius tu semnezi un contract cu clientul tau X. Sumcontractezi lucrarea PFA-ului Gigi. In fata clientului X PFA Gigi nu are nicio raspundere. Deci tu raspunzi de bug-urile ce le baga PFA-ul GIGI, in capul tau se sparg oalele. Evident tu poti sa arunci oalele sparte mai departe subcontractorului. Mai e o chestie aici cu inlantuirea asta, sa nu apara probleme legate de TVA.
Ok, am inteles ce voiati sa spuneti prin asumarea raspunderii, multumesc:)

Nu stiu daca este problema pe partea de TVA. PFAul meu este in sistem real iar PFAul lui GIGI cu norma fixa (deocamdata). Nici unul dintre noi nu ajungem la pragul de 35.000 euro (cursul din data aderarii).

Ideea este ca nu as vrea sa platesc impoziti si pentru munca pe care a facut-o el si pentru care practic a incasat bani (de la mine) si atunci as vrea sa deduc facturile pe care mi le-a taiat el.

Multumesc,
Marius.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare pfa norma de venit catre pfa venit real white,wizard white,wizard Buna ziua, va prezint urmatoarea situatie legata de cheltuielile deductibile: - Eu am un PFA Venit Real (cod CAEN 6201 - Activitati de realizare a ... (vezi toată discuția)
Pfa facturare sua cu sau fara tva? pt. servicii it dragos_iasi dragos_iasi Buna ziua, Am un pfa cu norma fixa de venit dar este inregistrat ca platitor de TVA, deoarece depasesc plafonul de 35.000 de euro. Problema mea este ca ... (vezi toată discuția)
Pfa servicii informatice 6201 - intrebari despre activitate si cod caen sanducosmin sanducosmin Buna ziua, Sunt in curs de infiintare a unui PFA cu norma de venit in Bucuresti. Datorita cumularii normelor, sunt nevoit sa aleg un singur cod CAEN din ... (vezi toată discuția)