Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... AVOCATA-SOTIE IMORALA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

AVOCATA-SOTIE IMORALA

Sotia mea este avocata in barou,am vazut ca este consumatoarea si acestui forum.De circa un an a luato razna de tot.Vine acasa noaptea tarziu,mirosind a alcool si-mi spune ca a avut asistari la politie.Cineva mi-a spus,o cunostinta,ca s-a inhaitat cu un Politist si ca face sx cu acesta intr-o garsoniera din sectorul 4.Am incercat sa o urmaresc dar nu am surprinso deocamdata Voi care sunteti colegii ei ce ma sfatuiti sa fac.Eu sunt Director la o banca,va dati seama ca sunt pe punctul de ama face de ras din cauza unei pramatii care este avocata si care ia trebuie sa fie model pentru oameni,Am vazut ca sfaturi stie sa dea dar nu stie sa le respecte ia insusi.Avem si doi copii,fata si baiat de 10 si respectiv 8 ani de care vad parintii mei in cursul zile.Ce ma sfatuiti sa fac cu o asemenea sotie avocat
Sfaturi nu mi-as permite sa va dau, intrucat numai dumneavoastra sunteti in masura sa luati decizii atat de importante. Faptul ca sotia dvs este avocata, din nou nu are vreo relevanta, caci, din punctul meu de vedere nu schimba situatia de fapt prea mult. Din punct de vedere legal, puteti inainta divort, din culpa exclusiva a paratei sau din culpa comuna, dupa cum apreciati, cat si incredintarea minorilor. Si, tinand cont de profesia sotiei, v-as sugera sa nu incercati de unul singur ci doar asistat. Chiar daca comportanmentul sotiei lasa de dorit, nu inseamna ca isi pune amprenta si pe activitatea profesionala. Multa bafta!
leey a scris:

Sotia mea este avocata in barou,am vazut ca este consumatoarea si acestui forum.De circa un an a luato razna de tot.Vine acasa noaptea tarziu,mirosind a alcool si-mi spune ca a avut asistari la politie.Cineva mi-a spus,o cunostinta,ca s-a inhaitat cu un Politist si ca face sx cu acesta intr-o garsoniera din sectorul 4.Am incercat sa o urmaresc dar nu am surprinso deocamdata Voi care sunteti colegii ei ce ma sfatuiti sa fac.Eu sunt Director la o banca,va dati seama ca sunt pe punctul de ama face de ras din cauza unei pramatii care este avocata si care ia trebuie sa fie model pentru oameni,Am vazut ca sfaturi stie sa dea dar nu stie sa le respecte ia insusi.Avem si doi copii,fata si baiat de 10 si respectiv 8 ani de care vad parintii mei in cursul zile.Ce ma sfatuiti sa fac cu o asemenea sotie avocat

Domnule director, eu sunt episcop şomer.

Vă sfătuiesc să pledaţi pentru culpa comună. Nu ştiu de ce o fac, probabil textul postat de dumneavoastră mă îndeamnă la asta. Cred că veţi fi mai credibil.

Despre ea nu mi-am făcut o părere. Nici n-am cum. N-am citit nimic din ce a scris.

Din punctul nostru de vedere, faptul ca e avocata,nu ne spune nimic in legatura cu vre-o garantie morala pe care ar trebui sa o dea aceasta "bransa".Omul este om, sau nu este om ! Vicii avem toti si ne luptam, sau nu, cu ele.
Pe de alta parte, va sugeram sa incercati o lamurire a lucrurilor pe cale amiabila si doar apoi sa luati o decizie categorica.
Daca luati decizia divortului, asigurati-va ca va angajati un avocat dintr-un alt barou decat cel din care face parte sotia.
leey a scris:

Sotia mea este avocata in barou,am vazut ca este consumatoarea si acestui forum.De circa un an a luato razna de tot.Vine acasa noaptea tarziu,mirosind a alcool si-mi spune ca a avut asistari la politie.Cineva mi-a spus,o cunostinta,ca s-a inhaitat cu un Politist si ca face sx cu acesta intr-o garsoniera din sectorul 4.Am incercat sa o urmaresc dar nu am surprinso deocamdata Voi care sunteti colegii ei ce ma sfatuiti sa fac.Eu sunt Director la o banca,va dati seama ca sunt pe punctul de ama face de ras din cauza unei pramatii care este avocata si care ia trebuie sa fie model pentru oameni,Am vazut ca sfaturi stie sa dea dar nu stie sa le respecte ia insusi.Avem si doi copii,fata si baiat de 10 si respectiv 8 ani de care vad parintii mei in cursul zile.Ce ma sfatuiti sa fac cu o asemenea sotie avocat

Este greu sa va sfatuim.
Trebuie sa luati singur aceasta decizie.
Insa, in instanta daca nu va dovediti sustinerile = 0.
Vor fi probleme la incredintarea minorilor.

avocat Claudiu Lascoschi
Profesia sotiei dvs. nu are nici o relevanta.
Femei care sa apuce calea pe care unii presupun ca a apucat-o sotia dvs. nu reprezinta vreun "unicat", ci au pe lume, in toate domeniile si profesiile, surori facute parca de-a mama si de-un tata.

Sfatul meu este sa discutati, cu conditia sa nu adoptati in aceasta discutie comportamentul anchetatorului in fata prezumtivului inculpat, asta daca chiar vreti sa fie un dialog si nu ... dialog de surzi. Si mai ales sa nu uitati ca in comportamentul nostru fata de cineva nu e bine sa ne luam argumentele din parerile altuia despre acel cineva.

Apropos! Si eu sunt femeie maritata, dar daca "o cunostinta" s-ar apuca sa-mi povesteasca ce crede ea ca ar face barbatu-meu cand nu-i pe-acasa, prima mea replica ar fi: Ia mai du-te dracu si nu-mi purta mie de grija! O asemenea pozitie te scuteste de "binevoitori" - de multe ori oameni care, neavand o viata proprie, vor sa se bage intotdeuna intr-a celorlalti... tragand, dupa pricepere, fie odgoane vizibile de la 7 poste, fie o tesatura de sforicele care adunate la un loc fac cat o parâmă.

Si mai e ceva. Cand o femeie asculta confidentele altei femei ii e greu sa dicearna daca cea care inseala (si aici ma refer la padure nu la uscaturi) s-a dus dupa ăla ori a fugit de ăsta...
Asa ca, si in cazul in care cele zugravite de "cunostita' s-ar dovedi adevarate, tot ar merita sa va intrebati daca nu cumva "masculul nou" nu e decat un biet branci care da jos sandramaua casniciei subrezita ... din alte motive.
romascanu, moderator