Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cumparare

Buna ziua.Daca este un apartament cu succesiune adica mama si trei copii, se poate face vanzare cumparare intre mama si fiica cu acordul celor 2 fratii? Si care ar fi suma cea mai mica declarata la impozit pt. vanzarea acelui imobil ?
Fiecare dintre mostenitori poate dispune de cota sa din apartament dupa cum doreste, inclusiv s-o vanda... Evaluarea in vederea taxarii vi se va comunica de notarul public, difera in functie de localitate, zona etc.
Puteti face partaj. Dvs obtineti proprietatea apartamentului platind sulte celorlalti comostenitori. Actul de partaj fiind inscris in cartea funciara si fiind potrivit noului cod civil constitutiv de drepturi.