Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contract de comodat -reziliere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contract de comodat -reziliere

am incheiat un contract de comodat intre mine si societatea sotului.actualmente sunt in divort cu el si nu mai vreau sa se foloseasca de acel spatiu.precizez ca spatiul este proprietatea la amandoi dar societatea este numai al lui. in acest caz eu cum pot rezilia acel contract ? vreau sa-mi plateasca chirie pana cand vom incheia divortul si voi cere partajul. se mai poate face ceva? contractul este pe 5 ani si a fost incheiat in luna mai anul acesta. in contract se precizeaza ca se poate rezilia cu acordul partilor,dar el refuza.
eu ce pot face in acest caz?
Pana la partaj nu puteti face nimic, este si el coproprietar pe imobil, si implicit semnatar al contractului din partea comodantilor.
Se prezuma ca foloseste partea lui de proprietate pentru firma.
Veti putea cere rezilierea numai dupa efectuarea partajului si numai asupra cotei - parti care va va reveni in urma hotararii judecatoresti dispuse in partaj.