Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... SOMATIE DE PLATA
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

SOMATIE DE PLATA

In data de 01.09.2011, s-a achizitionat un pachet de servicii turistice pentru un sejur Londra in perioada 14-17 noiembrie 2011, pentru 2 persoane. Pachetul a fost achitat integral in 01.09.2011, dupa cum urmeaza:
- vouchere coolbuy - suma de 688 RON
- plata cash pentru diferenta oferta - 180 euro.
Din motive obiective, generate de modificarea orarului de zbor, am renuntat la sejurul contractat(deoarece timp de o luna de zile agentia Shell Tour nu a venit cu o alternativa) fara a fi necesare plata de daune si cu rambursarea integrala a sumelor platite agentiei(de comun acord). In acest sens, agentia a emis o dispozitie de plata in data de 03.11.2011, cu data de plata 11.11.2011.
Dispozitia de plata nu a fost achitata in termen.
Dupa contactarea repetata a agentie, ni s-a emis in cele din urma o factura storno in 21.11.2011, cu data de plata 30.11.2011(penalizari de 1% pe zi pentru depasiri). La emiterea facturii s-a comunicat agentiei preluarea gresita a contului bancar si retransmiterea contului bancar valid
Factura storno nu a fost achitat si dupa contactarea agentiei in repetate randuri ni s-a propus o noua modalitate de rambursare in transe:
- prima transa: 02.12.2011 - neachitata (s-a contactat agentia din nou, cu raspunsul ca vom primi banii integral in a2a transa)
- a doua transa - 09.12.2011.

La data de 19.12.2011 sumele nu au fost rambursate, si nici agentia nu a furnizat vreo explicatie (nici nu a raspuns la solicitarea noastra telefonica si prin e-mail).

Cum sa procedez?

Multumesc,
Irina
irinamititelu, utilizator