avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... SOMATIE DE PLATA
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

SOMATIE DE PLATA

In data de 01.09.2011, s-a achizitionat un pachet de servicii turistice pentru un sejur Londra in perioada 14-17 noiembrie 2011, pentru 2 persoane. Pachetul a fost achitat integral in 01.09.2011, dupa cum urmeaza:
- vouchere coolbuy - suma de 688 RON
- plata cash pentru diferenta oferta - 180 euro.
Din motive obiective, generate de modificarea orarului de zbor, am renuntat la sejurul contractat(deoarece timp de o luna de zile agentia Shell Tour nu a venit cu o alternativa) fara a fi necesare plata de daune si cu rambursarea integrala a sumelor platite agentiei(de comun acord). In acest sens, agentia a emis o dispozitie de plata in data de 03.11.2011, cu data de plata 11.11.2011.
Dispozitia de plata nu a fost achitata in termen.
Dupa contactarea repetata a agentie, ni s-a emis in cele din urma o factura storno in 21.11.2011, cu data de plata 30.11.2011(penalizari de 1% pe zi pentru depasiri). La emiterea facturii s-a comunicat agentiei preluarea gresita a contului bancar si retransmiterea contului bancar valid
Factura storno nu a fost achitat si dupa contactarea agentiei in repetate randuri ni s-a propus o noua modalitate de rambursare in transe:
- prima transa: 02.12.2011 - neachitata (s-a contactat agentia din nou, cu raspunsul ca vom primi banii integral in a2a transa)
- a doua transa - 09.12.2011.

La data de 19.12.2011 sumele nu au fost rambursate, si nici agentia nu a furnizat vreo explicatie (nici nu a raspuns la solicitarea noastra telefonica si prin e-mail).

Cum sa procedez?

Multumesc,
Irina
Ultima modificare: Luni, 19 Decembrie 2011
irinamititelu, utilizator

Alte discuții în legătură

Sanse recuperare avans platit catre agentie de turism MariusBVA MariusBVA Agentia de turism la care am platit avansul pentru un sejur in strainatate (Italia, Franta, Elvetia, Austria) la sfarsitul lunii mai 2020 refuza sa ramburseze ... (vezi toată discuția)
Vouchere de vacanță refuzate de agenția de turism. ce pot face legal? florinm. florinm. Bun gasit tuturor. M-am gandit sa expun aici problema mea, intrucat voucherele de vacanta sunt reglementate, din cate stiu, si de legea salarizarii in ... (vezi toată discuția)
Recuperare suma de la agentia de turism anida osman anida osman Buna seara, In data de 21.03.2017 am achizitionat ( s-a platit factura ) de la agentia de turism Bavaria Tour un early booking circuit 12 zile cu plecare ... (vezi toată discuția)