Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general aport propriu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

aport propriu

ce inseamna si cum se calculeaza?
eu tin contabilitate in partida simpla nu in partida dubla si deci nu folosesc conturi dar ma inyteresa DOCUMENTUL ca trebuie sa inregistrez aportul in CASERIA unitatii cu un document si nu stiu ce DOCUMENT trebuie sa folosesc
din cate stiu eu se face prin dispozitie de plata/incasare dar nu sunt sigura daca folosesc dispozitie de plata/incasare - trebuie sa mai fac si chitanta sau ajunge doar chitanta? sau doar dispozitia de plata/incasare?
Documentul care stabileste suma corespunzatoare varsamantului este actul constitutiv al societatii comerciale. Acesta indeplineste rolul de document justificativ pentru contabilitate, impreuna cu foile de varsamant, care atesta efectuarea operatiunilor in contul deschis in acest scop pe numele viitoarei societati.
Alimentarea casieriei se face in baza unui contract de imprumut al asociatului si a dispozitiei de incasare.

multumesc mult asta era tot ce voiam sa aud
=D>
o zi buna va doresc!