Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea cadourilor mamelor aflate in CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea cadourilor mamelor aflate in CIC

Se pot acorda cadouri de Craciun angajatilor, in forma monetara, in limita de 150 lei platibili din fondul salarii anual de 2% în beneficiul copiilor minori ai angajatilor.
Putem sa acordam acest ajutor si mamelor aflate in CIC fara a le afecta indemnizatia primita de la stat?
Multumesc
1. Iata ce spune OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art.16
(3) Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in situatia in care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu.

2. Asadar puteti sa-i acordati cadoul de Craciun sub forma de bani deoarece acesti bani nu sunt obtinuti in urma urma unei activitati efective in unitate.
Multumesc maestre.