Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit cu acte false
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit cu acte false

Buna seara,
In anul 2008 am mers la o firma din oras pentru a semna un contract de munca in Germania,cand am ajuns la sediul respectiv cei de acolo m-au indrumat la sediul unei banci din apropiere pentru a imi face demersurile in vederea eliberarii unui card bancar.Am ajuns la sediul bancii iar acolo SURPRIZA!!! cand mi-au cerut actul de identitate cei de la banca m-au anuntat ca pe numele meu s-a contractat un credit in valoare de 12.000 lei la o sucursala din Botosani(eu fiind nascut si domiciliand in Galati),si mi-au spus foarte elegant ca cel mai bine ar fi sa imi achit ratele restante.Am ramas socat auzind asa ceva,eu stiind ca nu am contractat NICIODATA un credit ,am facut o cerere pentru a-mi pune la dispozitie o copie dupa acel contract de credit.Dupa 5 zile m-au sunat cei de la banca sa imi zica,ca a venit dosarul de credit ,m-am dus la banca,am inceput sa citesc dosarul si m-am crucit:creditul a fost facut cu un buletin pierdut de mine in 2003(contractul a fost facut in 2007 ),in acel dosar aparea ca eu a-s fi sofer de autobuz din 2005(mentionez faptu ca eu NU POSED PERMIS AUTO),factura de la renel era FALSA!!!si multe alte nereguli.Am stat de vorba cu cei de la departamentul "fraude bancare"din incinta bancii si mi-au zis ca se va rezolva.Am luat dosarul si am plecat acasa.Dupa cateva zile primesc un plic acasa de la o alta banca si ce sa ved?SURPRIZA!!!alt credit tot 12.000 lei tot la o sucursala din Botosani,am fost la sediul bancii respective,cand au auzit asta,m-au tratat ca pe altceva tin minte ca era o "tanti"care ii zice unui coleg"ia uite-l si pe asta a facut un credit si acum nu il mai recunoaste"....in fine.....nu primesc nici-un raspuns concret,plec acasa.Dupa asta incepe partea frumoasa:ma sunau "recuperatorii"chiar si o data pe zi.In 2009 vazand ca nu se mai opresc din amenintari:scrisori,telefoane peste telefoane,vizite la domiciliu(mentionez ca i-am rugat frumos sa nu ma mai caute acasa,daca au o problema sa ma caute personal,avand in vedere ca parintii mei sunt bolnavi)n-au inteles.....in 2009 am declarat razboi bancilor.Le-am deschis cate un proces inclusiv celor care nu mai conteneau cu amenintarile"recuperatorii"primei banci le-am deschis un proces la Iasi,si clei din urma la Bucuresti.In mai 2011 judecatoria mi-a dat castig de cauza acordandu-mi 10 000 lei daune morale si 3817 lei cheltuieli de judecata(eu am cheltuit 10 000 lei justificati prin chitante bonuri de combustibil bilete de tren etc).Ei au facut recurs (recursul judecanduse pe 15-12-2011 ) am cerut investirea cu formula executorie care mi-a fost admisa,am mers la un executor din Iasi care a cerut judecatoriei incuviintarea executarii silite,aceasta a adims-o pe data de 3 NOIEMBRIE 2011,am cerut doamnei executor sa punem in aplicare executarea pana in 15-12-2011(recursul lor)(mentionez faptu ca cei de la banca au cerut de doua ori suspendarea executarii una fiind la tribunal,aceasta fiind RESPINSA!!! cea de a doua la judecatorie,aceasta fiind declinata inapoi catre tribunal)Am sunat-o pe doamna exector si mi-a zis ca totul este ok si ca dansa a facut proprirea pe 10-11-2011 si ca in 17 zile avem banii.Tin sa mentionez urmatoarele:doamna executor nu a facut NICI-O PROPRIRE complotand cu cei de la banca .pe 15-12-2011 la recurs am cerut o amanare pentru lipsa apararii m-a intrebat doamna judecator daca admit sau resping cererea lor de respingere a executarii si am raspuns ca o RESPING,dand solutia urmatoare:Admite cererea de suspen dare a executării sentinţei civile până la soluţionarea recursului Acordă termen la 15.02.2012 pentru continuarea judecăţii.Eu acum ce incredere sa mai am ca am sa castig recursul lor sa imi pot lua banii care cred ca mi se cuvin in intregime.Va multumesc pentru timpul acordat si astept niste pareri
doar un specialist care studiaza dosarul va poate spune ce sanse aveti dvs pe recursul intentat de banci...