Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... returnare garantie gestiune comuna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

returnare garantie gestiune comuna

Buna ziua!
Am lucrat la o firma de telefonie mobila din noiembrie 2007 pana in mai 2009 cand am intrat in concediu pt cresterea copilului. M-am intors la lucru pe 12 septembrie 2011 si am lucrat 4 zile apoi mi-am dat demisia.
Mi s-au retras lunar cate 50 lei in perioada 16.11.2007 - 30.07.2008 apoi cate 70 lei 30.07.2008 - 09.05.2009 (cand am intrat in concediu medical, apoi pentru cresterea copilului). Pentru perioada in care am lucrat nu s-au inregistrat lipsuri in gestiunea comuna si, prin urmare garantia ar trebui sa fie completa.
Este luna decembrie si inca nu am primit garantia. In contract scrie doar ca se returneaza in conditiile in care angajatul nu mai lucreaza la acea firma, nu este precizata perioada.
In mod legal, cand ar trebui sa primesc garantia?
Multumesc
Buna seara
Conform Legii nr. 22 din 18.11.1969 privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanţii şi răspundere în legătură cu gestionarea bunurilor organizaţiilor socialiste (publicată în M.Of. nr. 132 din 18.11.1969);
•Legea nr. 54 din 08.07.1994 pentru modificarea unor prevederi din Legea nr. 22/1969 (publicată în M.Of. nr.181 din 15.07.1994).
Garanţia în numerar se reţine în rate lunare de 1/10 din salariul tarifar brut lunar sau din câştigul mediu pe o lună, după caz. Dacă din cauza altor reţineri (rate credit imobiliar, leasing, pensie alimentară etc.) ratele în contul garanţiei în numerar nu pot fi reţinute, gestionarul este obligat să le depună.
Garanţiile în numerar reţinute gestionarilor vor fi recalculate periodic în funcţie de schimbările intervenite în salariile tarifare brute ale gestionarilor.
Garanţia în numerar reţinută gestionarului va fi depusă intr-un cont special, deschis pe numele gestionarului la bancă sau C.E.C. Pentru garanţia în numerar depusă se acordă o dobândă anuală stabilită de depozitarul (banca) garanţiei.
Garanţia poate fi ridicată de către gestionarul titular de cont, în următoarele situaţii:

•la încetarea contractului de muncă;
•la trecerea într-o funcţie pentru care nu se cere garanţie, în condiţiile în care gestionarul nu a cauzat o pagubă sau când paguba a fost acoperită în întregime.
Trebuia sa primiti garantia la data incetarii raportului de munca, mai exact dupa expirarea termenului de preaviz.
ART. 16,Legea 22/1969 actualizata:

Garantia in numerar si dobinda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie, in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime.
Agentul economic, autoritatea sau institutia publica sunt obligate, in aceste cazuri, sa elibereze gestionarului, in termen de cel mult 10 zile, carnetul de consemnare impreuna cu o comunicare catre Casa de Economii si Consemnatiuni in care sa se arate ca titularul are dreptul sa ridice garantia

Deci termenul in care angajatorul avea obligatia sa va inmaneze carnetul de consemnare impreuna cu adresa catre unitatea CEC sau unitatea bancara la care s-a depus garantia,prin care sa se comunice ca aveti dreptul de a ridica garantia,in conditiile in care nu ati cauzat o paguba era de max.10 zile.
Parerea mea este ca, chiar daca termenul in care angajatorul trebuia sa-si indeplineasca obligatia a trecut,ar trebui sa adresati o cerere in scris fostului angajator prin care sa-i solicitati acea adeverinta si carnetul pt. a putea sa va prezentati la unitatea bancara de unde sa va ridicati banii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Trebuie sa adresati fostului dvs angajator o cerere prin care solicitati de restituire a garanţiei.

2. In cazul refuzului angajatorului de a va restitui garantia in termen de 10 zile de la data incetarii raportului de munca, va puteti adresa instantei de judecata pentru ca aceasta sa-l oblige pe fostul dvs angajator să va plătească suma de ..... lei reprezentând garanţia reţinută, reactualizată cu dobânda legală pâna la încetarea contractului individual de munca