avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cotizatie abuziva Uniunea Transportatorilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cotizatie abuziva Uniunea Transportatorilor

Acum cativa ani ca o societate sa poata sa-si ia licenta de transport marfa pentru nevoi proprii era obligata sa treaca pe la Uniunea Transportatorilor (UNTRR) sa se inscrie in organizatie sa sa platesca cotizatia anuala. Hotie pe fata. In ultimii ani acesta procedura s-a sistat. Acum ma trezesc cu factura fiscala trimisa de catre acesta Uniune a Transportatorilor ca sa platesc cotizatia anuala restanta pe ultimii 3 ani. Daca era o simpla instiintare de plata o aruncam la cos, dar este o factura fiscala inregistrata in contabilitatea lor.
La orice organizatie profesionala cand nu mai platesti cotizatia nu mai esti membru, la astia vad ca nu e asa.
Probabil o sa ma trezesc si cu o somatie de plata, urmata de procedura de executare. Ce fac cu factura? N-am de gand sa o inregistrez in contabilitate. Cum sa scap de acesta problema legal, sa-i fac sa-si anuleze factura si sa ma scoata din evidente.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: Emiliap , utilizator 14:57, 22 Decembrie 2011
Dvs. ori inregistrati factura in contabilitate si apoi faceti adresa catre acestia, in cazul in care nu ati incheiat cu ei un contract care prevede anumiti termeni, fie returnati factura insotita de un raspuns prin care le aduceti la cunostinta ca refuzati la plata factura respectiva si temeiul legal. Va pastrati o copie dupa documentele respective si asteptati raspunsul acestora.
Gabrielle Monique a scris:

Dvs. ori inregistrati factura in contabilitate si apoi faceti adresa catre acestia, in cazul in care nu ati incheiat cu ei un contract care prevede anumiti termeni, fie returnati factura insotita de un raspuns prin care le aduceti la cunostinta ca refuzati la plata factura respectiva si temeiul legal. Va pastrati o copie dupa documentele respective si asteptati raspunsul acestora.


Multumesc pentru raspuns.
Dar ce temei legal as avea?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clarificari decontare facturi felicia_margareta felicia_margareta Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie pe care, personal, nu stiu cum sa o rezolv si solicit, daca se poate, ajutor de specialitate. Furnizorul ... (vezi toată discuția)
Plata prin banca / primire factura victoriapopovici victoriapopovici Daca platesc prin banca cotizatia la o organizatie profesionala: 1. daca nu am factura, cheltuiala mai este deductibila? 2. organizatia trebuie sa-mi ... (vezi toată discuția)
Factura retur kem kem am rugamintea sa ma ajutati cu un text de lege care sa reglementeze regimul juridic al facturii de retur. speta e urmatoarea : in procedure somatiei de ... (vezi toată discuția)