Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termenul in care se poate sustine examenul pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termenul in care se poate sustine examenul pentru redobandirea permisului auto

Caz: unei persoane i s-a anulat permisul pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice, a primit 1 an si 8 luni cu suspendare, a dat din nou examen pentru permis si inainte ca termenul de reabilitare sa se implineasca, a fost din nou prins ca a condus sub influenta bauturilor alcoolice, i s-a anulat permisul si acum executa pedeapsa (cumulata). Cand poate da din nou examenul pentru obtinerea permisului de conducere - de cand se calculeaza termenul - de la anulare sau de la eliberare?
termenul este de 6 luni de la executarea pedepsei, ptr cei care executa pedeapsa in penitenciar.
Termenul este de 1 an si curge de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare la pedeapsa cu inchisoarea , suspendata conditionat .

Termenul de 6 luni este incident in cazul in care s-a dispus pedeapsa cu inchisoarea, in regim privativ de liberatate sau s-a dispus executarea pedepsei la locul de munca.