Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract temporar.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract temporar.

Buna seara.am si eu cateva nelamuriri in legatura cu un contract de munca temporara.Deci,am incheiat la sfarsitul lunii septembrie un contract de munca temporara pe o perioada de 1 luna,apoi am prelungit pt inca o luna prin acel act aditional,si apoi inca o luna,deci 3 luni.Intrebarea este: Dupa aceste 3 luni de contract de munca temporara,firma angajatoare nu are obligatia de a incheia un contract pe o perioada determinata? Va multumesc.
Art. 88
(1) Munca prin agent de munca temporara este munca prestata de un salariat temporar care a incheiat un contract de munca temporara cu un agent de munca temporara si care este pus la dispozitia utilizatorului pentru a lucra temporar sub supravegherea si conducerea acestuia din urma.
(2) Salariatul temporar este persoana care a incheiat un contract de munca temporara cu un agent de munca temporara, in vederea punerii sale la dispozitia unui utilizator pentru a lucra temporar sub supravegherea si conducerea acestuia din urma.

Daca ati incheiat contract cu angajatorul caruia ii prestati activitatea inseamna ca ati avut un contract de munca pe durata determinata si care inceteaza de drept la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat, angajatorul neavand obligatia de a-l mai prelungii sau a va incheia contract pe durata nedeterminata.
Art.95 (4) C.mun. prevede ca, contractul de munca temporara inceteaza la terminarea misiunii pentru care a fost incheiat sau daca utilizatorul renunta la serviciile sale inainte de incheierea misiunii, in conditiile contractului de punere la dispozitie.