Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... citare ca intervenient
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

citare ca intervenient

As dori sa ma lamuriti asupra unei probleme. Am primit o citatie prin care sunt citata intr-un proces civil in calitate de intervenient. Problema este ca nu am cunostinta despre ce proces este vorba si ca atare am intrat pe un portal sa vad numarul de dosar, partile procesuale si calitatea lor etc. Problema este ca eu nu cunost petentul si nimic intimatul.Numele lor l-am vazut pe portal.just.ro dar numele petentului nu-mi spune nimic.Sunt citata ca intervenient eu si o alta persoana pe care la fel, nu o cunosc.Petentul a contestat un proces verbal de contraventie iar intimatul este un IP. E posibil sa am vreo problema cu acest proces???
ciancu, utilizator
Ati fost fie martor la un accident fie accidentatul.
Nu am fost in viata mea martor la un accident.............Nu cunos nici persoana care are calitatea de petent...
Calitatea de intervenient presupune altceva ... intervenţia voluntară se produce în urma unei cereri a unui terţ de a interveni într-un proces pornit de alte părţi, cerere prin care acesta urmăreşte să-şi apere un drept propriu sau pentru a apăra dreptul unei părţi din acel proces.

Asa cum s-a mai spus , posibil sa fiti citat in calitate de martor la savarsirea unei contraventii .
Va lumtumesc din suflet. Sarbatori fericite........