Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna in timpul preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna in timpul preavizului

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns : un angajat si-a dat demisia, are 20 zile lucratoare de preaviz. Angajatul mai are 5 zile de luat din concediu de odihna si vrea sa si le ia. Intrebarea: aceste 5 zile de co poate sa si le ia in timpul preavizului? in acest caz, se prelungeste perioada de preaviz ??

Multumesc anticipat!
in nici un caz nu se va acorda concediu de odihna in perioada de preaviz ci aceste 5 zile de concediu de odihna neefectuat se vor plati la lichidare
Da, se poate acorda cele 5 zile de CO in perioada de preaviz ... nu exista nicio interdictie in aces sens prevazuta de lege
Se pot acorda cu acordul dumneavoastra dar dupa efectuarea acestora decurg in continuare zilele din preavizul initial.
CO nu suspenda perioada de preaviz ... cele doua perioade se suprapun , astfel ca se va efectua dupa CO numai zilele de preaviz neefectuate ... altfel spus, in calculul zilelor de preaviz intra si CO.