Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... preluare Asociatie de Locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

preluare Asociatie de Locatari

am preluat de curand , ca presedinte, de voie, de nevoie, Asociatia de Locatari a blocului in care locuiesc. Mi s-au predat toate documentele aferente( Statut, Acord asociere, Sentinta civila pt. infiintare Asociatie, contractele incheiate cu furnizorii, etc,) Va rog sa-mi raspundeti ce ar trebui sa fac eu, prima data, ca presedinte. Multumesc !
fasicelena a scris:
Va rog sa-mi raspundeti ce ar trebui sa fac eu, prima data, ca presedinte.

Prima data convocati o sedinta a comitetului executiv. Convocati la aceeasi sedinta cenzorul, administratorul. Stabiliti impreuna daca trebuiesc sau nu facute schimbari in asociatie, program de lucru, de incasari... In cateva zile, impreuna cu administratorul si cenzorul, informati-va de situatia financiara a asociatiei, debite catre furnizori, restante ale proprietarilor, probleme de rezolvat urgent...
Asadar, primul pas = sedinta de comitet.