Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procuror

daca intr-un rechizitoriu procurorul aduce acuze contrare adevarului , in afara faptului ca pot demonstra in instanta ca acele acuze nu sant reale , ce se mai poate face? pot depune plangere penala impotriva lui pentru fals intelectual?
Puteti sesiza CSM
ynocentta a scris:

Puteti sesiza CSM

Si nu se va intampla nimic :D
Despre asta vorbea traiam basescu la TV :D
Va recomand sa-i scrieti un memoriu, in care sa-i explicati de ce aveti dvs dreptate si nu el. Daca dosarul e finalizat, sa trimiteti memoriu la prim procuror.
Asteptand ziui "ziua judecatii" doar are sa pierdeti multe nopti nedormite.

xuser, utilizator
Adica, nici o sansa adevarului, nu?!
miranda, utilizator
Ba da, daca reusiti sa va faceti convins de procuror/judecator.

Ideea este ca atata vreme cat aveti dreptul la plangere la prim procuror, apel recurs, CEDO ,etc nu puteti acuza un magistrat pentru nimic cu atat mai putin un politist. CSM se ocupa doar de chestiile administrative gen ati depus o plangere penala si nu vi s-a inregistrat plangerea,decat modul in care gestioneaza un procuror/judecator probele.