Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecator abuziv
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecator abuziv

Buna seara,

Stimati forumisti, juristi, avocati s.a.m.d.,

Ce propuneri aveti impotriva unui judecator care cu rea-credinta, da o decizie definitiva care nu mai poate fi atacata?
Ati depune plangere penala sau l-ati da in judecata pe civil?

In civil nu puteti face nimic.
Sesizati CSM si plangere penala.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

In civil nu puteti face nimic.
Sesizati CSM si plangere penala.

1) Asa ma gandeam si eu, dar mi-am schimbat opinia la a sesiza CSM, deoarece am o cunostiinta care a sesizat IJ din cadrul CSM, care avand probe doveditoare impotriva coruptiei a altor magistrati, a sesizat IJ, iar IJ de fapt isi acopera magistratii ! Exclus varianta aceasta, oricat ati incerca sa ma convingeti, pentru ca nu aveti cum sa ma convingeti, deoarece actele cercetate de mine m-au lamurit cine sunt cei din CSM si IJ.

2) Plangere penala am mai facut fata de un alt magistrat, plangerea am depus-o la PCA, iar rezultatul a fost ca atat procurorii PCA si instanta CA, a fost in favoarea magistratului corupt.

Ce mai pot face?
Sesizati cedo.
Asta stiu,dar pana la CEDO e cale lunga. La unele plangeri,CEDO nici nu acorda atentie, au niste reguli stricte pe care trebuie sa le respect, iar in cazul in care nu am respectat o anumita procedura impusa de CEDO, plangerea nu va fi admisa.
(Sa nu ma intelegeti gresit, dar unele lucruri sunt grele de inteles a ceea ce cere CEDO, probabil ca judecatorii din Romania tocmai asta urmaresc,dau decizii definitive care trebuiesc atacate la CEDO, profitand de faptul ca CEDO o sa respinga cererea declarand-o ca inadmisibila sau altele.)

Nu exista o alta varianta? O cale de atac in contestatie aici in Romania la decizia definitiva a judecatorului?
Puteti exercita caile de atac extraordinare:contestatie in anulare(503-508 NCPC) sau,revizuirea (509-513 NCPC).dar, motivele ptr.aceste cai de atac extraordinare sunt expres si limitativ prevazute de lege,parerea mea este sa consultati un avocat, mai ales daca,cauza prezinta un interes deosebit ptr.dvs