Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot chema un procuror in judecata cu obligatia de a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot chema un procuror in judecata cu obligatia de a face - sa plateasca cheltuielile de judecata inventate?

un "procuror" a dispus prin ordonanta renuntarea la urmarirea penala fata de mine desi aveam inca calitatea de suspect, si m-a dat in debit cu multe cheltuieli de judecata. Pana si legea privind cheltuielile de judecata spune ca suspectul nu poate fi obligat la cheltuieli de judecata ci inculpatul, adica fondul actiunii e ca si dovedit

sunt sigur ca judecatorul va invoca ca nu poate desfiinta o ordonanta, iar eu voi invoca ca nu am cerut desfiintarea ordonantei, ci ca "procurorul" sa repare dauna platind exact suma cu care m-a dat in debit la ANAF sau unde m-a dat in debit. Mai mult, civilul si penalul nu sunt in legatura si nu stiu nici o lege care m-ar impiedica sa cer aceasta printr-o actiune in raspunderea delictuala presupun. La urma urmei daca-i deschid dosar penal si ma constitui parte civila e acelasi lucru...

ce lege ma poate impiedica sa trag la raspundere un "procuror" in civil?

Nu puteti, astia nu raspund pt greselile lor.Daca li s-ar putea imputa, doar atunci am putea vorbi de o justitie cat de cat echitabila .....
utilizator6 a scris:

Nu puteti, astia nu raspund pt greselile lor.Daca li s-ar putea imputa, doar atunci am putea vorbi de o justitie cat de cat echitabila .....

De acord cu dumneavoastra, "rezistenta" rebeliunii lor impotriva statului de drept e acerba :)

Totusi care e legea care ma impiedica, ca daca nu exista fac actiune civila :)
Cei care reclamă o abatere disciplinară şi vor sancţionarea de către CSM a judecătorului sau procurorului, pot face o plângere adresată Inspecţiei Judiciare (nu CSM-ului!). Dacă Inspecţia Judiciară face cercetarea disciplinară şi constată că magistratului nu a comis o abatere disciplinară, va emite o rezoluţie de respingere a sesizării care poate fi atacată la Secţia de contencios administrativ şi fiscal a Curţii de Apel Bucureşti, potrivit art. 46 din Legea 317/2004. Dacă Inspecţia Judiciară trimite cauza la CSM pentru sancţionarea magistratului, acesta este judecat, iar în caz că este găsit vinovat de comiterea unei abateri disciplinare va primi, potrivit art. 100 din Legea 303/2004 una dinter următoarele sancţiuni: a) avertisment; b) diminuare a indemnizaţiei de încadrare lunare brute cu până la 20% pe o perioadă de până la 6 luni; c) mutare disciplinară pentru o perioadă de până la un an la o altă instanţă sau la un alt parchet, situate în circumscripţia altei curţi de apel ori în circumscripţia altui parchet de pe lângă o curte de apel; d) suspendare din funcţie pe o perioadă de până la 6 luni; e) excludere din magistratură. Soluţia CSM nu poate fi atacată de cel care a reclamat abaterea, ci numai de Inspecţia Judiciară.
Multumesc, este o idee buna. Am uitat ca pot cere daune in contencios administrativ. O singura problema insa, IJ niciodata n-a sanctionat un magistrat reclamat de mine indiferent de gravitatea abaterii, si eu fac doar reclamatii pe flagrant adica nu umblu cu suspiciunea rezonabila. IJ face politie politica... dar pot incerca si asa
Deci, v-ati convins ca nu (prea) aveti ce face impotriva acestora, au superimunitate.Si daca CEDO va da dreptate , va despagubeste statul nu magistratul .