Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecator abuziv
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecator abuziv

Buna seara,

Stimati forumisti, juristi, avocati s.a.m.d.,

Ce propuneri aveti impotriva unui judecator care cu rea-credinta, da o decizie definitiva care nu mai poate fi atacata?
Ati depune plangere penala sau l-ati da in judecata pe civil?

D-voastră ce contestați- hotărârea care a dat-o judecătorul sau faptul că, după părerea d-voastră, judecătorul , v-a încălcat niște drepturi, astfel că s-ar putea spune că a fost încălcat art. 6 CEDO?
La ultima instanță, există un complet de 3 judecători(vorbesc de recurs) și credeți că toți au greșit?
Până la ultima cale de atac, cum s-au pronunțat ceilalți judecători?
liamic43 a scris:

D-voastră ce contestați- hotărârea care a dat-o judecătorul sau faptul că, după părerea d-voastră, judecătorul , v-a încălcat niște drepturi, astfel că s-ar putea spune că a fost încălcat art. 6 CEDO?
La ultima instanță, există un complet de 3 judecători(vorbesc de recurs) și credeți că toți au greșit?
Până la ultima cale de atac, cum s-au pronunțat ceilalți judecători?

Doresc sa contestez hotararea data in mod abuziv printr-o decizie definitiva care nu mai avea cale de atac. Acest judecator mi-a incalcat niste drepturi, prin faptul ca nu a luat in considerare si probele pe care le-am solicitat ca probe administrative. (In penal vorbesc).

Nu a fost nici un complet de 3 judecatori. A fost la camera preliminara.
Asadar este normal ca un judecator sa imi respinga plangerea impotriva ordonantelor procurorului, fara sa verifice legalitatea si administrarea probelor pe care le-am indicat, si care intra in conflict cu probele administrate de procuror?