avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecator abuziv
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecator abuziv

Buna seara,

Stimati forumisti, juristi, avocati s.a.m.d.,

Ce propuneri aveti impotriva unui judecator care cu rea-credinta, da o decizie definitiva care nu mai poate fi atacata?
Ati depune plangere penala sau l-ati da in judecata pe civil?

Cel mai recent răspuns: Just-drept , utilizator 16:11, 3 Iulie 2015
D-voastră ce contestați- hotărârea care a dat-o judecătorul sau faptul că, după părerea d-voastră, judecătorul , v-a încălcat niște drepturi, astfel că s-ar putea spune că a fost încălcat art. 6 CEDO?
La ultima instanță, există un complet de 3 judecători(vorbesc de recurs) și credeți că toți au greșit?
Până la ultima cale de atac, cum s-au pronunțat ceilalți judecători?
liamic43 a scris:

D-voastră ce contestați- hotărârea care a dat-o judecătorul sau faptul că, după părerea d-voastră, judecătorul , v-a încălcat niște drepturi, astfel că s-ar putea spune că a fost încălcat art. 6 CEDO?
La ultima instanță, există un complet de 3 judecători(vorbesc de recurs) și credeți că toți au greșit?
Până la ultima cale de atac, cum s-au pronunțat ceilalți judecători?


Doresc sa contestez hotararea data in mod abuziv printr-o decizie definitiva care nu mai avea cale de atac. Acest judecator mi-a incalcat niste drepturi, prin faptul ca nu a luat in considerare si probele pe care le-am solicitat ca probe administrative. (In penal vorbesc).

Nu a fost nici un complet de 3 judecatori. A fost la camera preliminara.
Asadar este normal ca un judecator sa imi respinga plangerea impotriva ordonantelor procurorului, fara sa verifice legalitatea si administrarea probelor pe care le-am indicat, si care intra in conflict cu probele administrate de procuror?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere plangere impotriva ordonantelor procurorului robdum robdum Buna Ziua, Sunt parte vatamata intr-un dosar lucrat \"foarte bine\" de catre un procuror asa incat sa scoata nevinovati doi infractori. Am mers pe calea ... (vezi toată discuția)
Pot chema un procuror in judecata cu obligatia de a face - sa plateasca cheltuielile de judecata inventate? eusaisapte eusaisapte pot chema un procuror in judecata cu obligatia de a face - sa plateasca cheltuielile de judecata inventate? un \"procuror\" a dispus prin ordonanta ... (vezi toată discuția)
Incalcarea principiul contradictorialitatii in apel - plangere penala impotriva judecatoarelor, sau alta cale de atac? maria234 maria234 Buna ziua. Am facut plangere penala impotriva unor judecatoare de la Curtea de Apel Bucuresti prntru incalcarea principiului contradictorialitatii si ... (vezi toată discuția)