avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecini invidiosi sau care n-au ce face
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecini invidiosi sau care n-au ce face

am un prieten cu care ma vad numai in wekeend desii avem o varsta,si sta deoarece unii 2 dintre vecinii cu care nu vorbesc,au propus sa fie trecut la intretinere spunand ca-l vad vnind la mine,,eu la cererea administratorului am adus o adev de la el de la asociatie din care rezulta unde locuieste si unde isi plateste utilitatile,iar acesti vecini au mers si la alti 2vecini si au obtinut niste semnaturi prin care cer sa fie trecut la intretinere ca e vazut venind in wekend,,,e normal sa fie trecut doar k e vazut de 2 ori pe sapt.venind numai in vizita?in casa noastra chiar nu putem primii pe nimenii k trebuie sa le pese vecinilor.??eu am discutat cu administratorul si i-am spus k daca il trece il voi da in judecata chiar am vb cu un avocat in sensul asta,pt ca eu la proces am cu ce sa ma apar fiindca si el are vecini care poti venii si spune in instanta k il vad zi de zi acasa,ce ma sfatuiti sa fac?fiindca mi-au aruncat si gunoi la usa cand au auzit k voi actona asociatia in judecata.multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:41, 23 Decembrie 2011
1-Conform normelor in vigoare poate fi inregistrata o persoana la calculul cotelor de intretinere,numai dupa ce locuieste minimum 15 zile [EDIT] in apartament
2-Nu exista prevedere in vigoare care sa prevada introducerea de persoane pentru calculul cotelor de intretinere pe baza de semnaturi ale vecinilor
3-Atentie,in asociatia de proprietari reprezentantul legal este strict presedintele
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietari
Analizati cu responsabilitate situatia si raportul dvs fata de administrator si nu va luati dupa avocatul dvs...daca il dati in judecata dvs pe administratorul blocului,veti obtine o solutie defavorabila dvs care va alimenta diferendele deja existente intre dvs si acesta
Incercati sa discutati decent cu presedintele de asociatie situatia cu care va confruntati si se lamuri asupra realitatii ca prietenul va viziteaza ocazional si nu locuieste efectiv in imobil
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Decembrie 2011
elga50, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

legal o pers poate plati utilitati in 2 sau 3 locuri in acelas timp? doina97 doina97 buna ziua,am o garsoniera proprietate pers.iar prietenul meu,si un prieten-iubit de cateva luni care vine in vizita la mine,iar vecinii l-au vazut,si au ... (vezi toată discuția)
Persoane la intretinere Luana82 Luana82 Buna seara! Locuiesc intr-o garsoniera in Bucuresti si ma mai viziteaza mama pentru a ma ajuta la treburile casnice. Luna aceasta m-am trezit la ... (vezi toată discuția)
Copiii in vizita se trec la intretinere? coltea-paul coltea-paul Sunt divortat si copiii mei locuiesc impreuna cu mama lor.ma viziteaza aproape zilnic,stau cateva ore ,apoi se intorc la locuinta unde stau.Administratorul ... (vezi toată discuția)