Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vãrsta maxima pensie întretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vãrsta maxima pensie întretinere

Care este vârsta maximă până la care un părinte datorează întretinere pentru copil 26 sau 26 ani, pentru că în nici în noul Cod civil nici în art.94 din Codul familiei nu este specificată vârsta ?Este conditionată împlinirea vârstei maxime de urmarea unei forme de învăţământ ?

Până la ce data are obligatia de plata a pensiei de întretinere pentru copil de 23 ani care este la facultate cu taxa ?
Maia obligatia de a plăti dacă copilul repetă anul sau nu ia examenul de licentă ?
Vă multumesc.
Carmen Cioarec
Cornel Vasile, Consilier juridic
26 de ani, numai si numai daca dovedeste ca nu se poate intretine singur din munca... ca urmeaza cursurile unei forme de invatamant la zi
in ce act normativ este specificata virsta de 26 ani? in legea nr. 263 din 2010?
In art.499 al. 3 din noul cod civil.
Art. 499.
(1) Tatăl și mama sunt obligați, în solidar, să dea întreținere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum și educația, învățătura și pregătirea sa profesională
(2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este îndestulător, părinții au obligația de a-i asigura condițiile necesare pentru creșterea, educarea și pregătirea sa profesională
(3) Părinții sunt obligați să îl întrețină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăși vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînțelegere, întinderea obligației de întreținere, felul și modalitățile executării, precum și contribuția fiecăruia dintre părinți se stabilesc de instanța de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat