Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bolnav in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bolnav in preaviz

Buna ziua,

Daca te imbolnavesti in perioada de preaviz ce se intimpla :(( ? Esti obligat sa recuperezi zilele care ai fost bolnav dupa ce te-ai insanatosit :sorry: ? Cum se procedeaza ?
se prelungeste perioada de preaviz
Se intampla adesea. Beneficiezi de concediu medical care suspenda preavizul. Preavizul va fi reluat si dus pana la capat dupa incetarea cauzei care l-a suspendat.
Preavizul nu se prelungeste, el va avea aceiasi durata.
ContSters42179, utilizator
Multumesc. Asa ma gindeam si eu.
Problema este ca m-am imbolnavit cu 2 zile inainte de Craciun, am fost la doctor si mi-a dat tratament dar nu si CM - pentru 2 zile - trece pina dupa Craciun ...
Deci nu am nici o hirtie ca am fost bolnav, doar reteta eliberata de doctor.
Reteta nu poate motiva eventuala lipsa de la serviciu. In acest caz (lipsa CM) preavizul nu a fost suspendat.
previzul se suspenda doar daca prezentati certificat de concediu medical.