avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bolnav in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bolnav in preaviz

Buna ziua,

Daca te imbolnavesti in perioada de preaviz ce se intimpla :(( ? Esti obligat sa recuperezi zilele care ai fost bolnav dupa ce te-ai insanatosit :sorry: ? Cum se procedeaza ?
Cel mai recent răspuns: tazyx , utilizator 14:40, 25 Decembrie 2011
se prelungeste perioada de preaviz
Se intampla adesea. Beneficiezi de concediu medical care suspenda preavizul. Preavizul va fi reluat si dus pana la capat dupa incetarea cauzei care l-a suspendat.
Preavizul nu se prelungeste, el va avea aceiasi durata.
Ultima modificare: Vineri, 23 Decembrie 2011
ContSters42179, utilizator
Multumesc. Asa ma gindeam si eu.
Problema este ca m-am imbolnavit cu 2 zile inainte de Craciun, am fost la doctor si mi-a dat tratament dar nu si CM - pentru 2 zile - trece pina dupa Craciun ...
Deci nu am nici o hirtie ca am fost bolnav, doar reteta eliberata de doctor.
Reteta nu poate motiva eventuala lipsa de la serviciu. In acest caz (lipsa CM) preavizul nu a fost suspendat.
previzul se suspenda doar daca prezentati certificat de concediu medical.

Alte discuții în legătură

Concediul medical si absentele nemotivate anonim anonim Concediul medical poate afecta concediul de odihna? Pentru ca la noi in firma daca ai CM , se scade proportional din Concediul de odihna. Absentele nemotivate ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara - absente nemotivate centru_cta centru_cta buna ziua! intrucat art. 52, alin. 1 lit a) din codul muncii s-a abrogat ce fac in cazul salariatului caruia i s-a intocmit un referat ptr absente nemotivate? ... (vezi toată discuția)
Concediere daniela.ilea daniela.ilea Dupa ce primesc preavizul de 20 de zile pot sa intru in concediul medical? (vezi toată discuția)