Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violarea intimitatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violarea intimitatii

fostul meu prieten m-a filmat cu telefonul mobil fara ca eu sa stiu cand faceam dragoste. mentionez ca el e agent de politie la criminalistica si banuiesc ca ar fi trebuit sa stie ca e ilegal sa faca asa ceva. eu am ca dovada acea filmare in care se vede foarte clar ca eu nu stiam ca sunt filmata. acum sunt foarte stresata ca nu stiu ce are de gand sa faca cu acea filmulet. ulterior am aflat dintr-o sursa sigura ca de fapt exista zeci de filmari , nu stiu daca si eu fac parte din ele. ce pot face? daca fac o plangere la politie vor gasi si celelalte filmari , daca il dau in judecata ce sanse am sa castig un proces impotriva lui? acum el ma ameninta cu mesaje si telefoane , incearca sa ma intimideze, vrea cu orice scop sa nu am acea filmare pentru ca stie ca o pot folosi ca proba impotriva lui. sa merg la politie, merg la un avocat? dati-mi va rog un sfat
Formulati o plangere impotriva lui la parchet (procuror), depuneti in probatiune si amenintarile primite pe telefonul mobil. Nu este neaparat sa incadrati dvs. fapta fostului prieten, lasati organele de cercetare penala sa incadreze si sa cerceteze. Deocamdata nu aveti nevoie de un avocat.