Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Paguba adusa institutiei de un functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Paguba adusa institutiei de un functionar public

In urma controlului efectuat mi-sa descoperit o lipsa in gestiune,in perioada 01.01.2008-27.11.2008 ,fara sa stiu am depus banii imediat.Nu am asteptat decizia de imputare.Mai pot uza de prevederile Statului functionarului public (3) Dreptul conducãtorului autoritãţii sau instituţiei publice de a emite ordinul sau dispoziţia de imputare se prescrie în termen de 3 ani de la data producerii pagubei.
Se mai pot recupera banii pe care i-am depus?
vasilica53 a scris:

fara sa stiu am depus banii imediat.
Se mai pot recupera banii pe care i-am depus?

Nu am inteles, cum ati depus banii fara sa stiti?
Si daca i-ati depus ca urmare a lipsei din gestiune, de ce mai vreti sa-i recuperati?
Controlul scoate in evidenta paguba....pentru a certifica existenta certa a pagubei trebuie efectuata cercetarea administrativa...conducatorul institutiei emite decizie de numire a comisiei pt efectuarea cercetarii administrative......comisia efectueaza cercetarea propriuzisa ...ia declaratii face calcule....probeaza starea de vinovatie a persoanei sau persoanelor vinovate...si face propuneri pentru recuperarea pagubei......Dumneavoastra pe parcursul a trei ani ati fost controlata de sefii ierarhici...au fost inventarieri succesive....care au scos in evidenta o stare de fapt a acelor momente....cum va duceti si puneti banii asa fara sa va ganditi.....inseamna ca sunteti constienta ca ati produs paguba si ati depus banii..sau ati acoperit paguba in natura....chitanta de depunere a pagubei tine loc de angajament de plata...dar dvs ori fara sa ganditi ori din alte motive care nu sunt expuse aici ati preferat acea cale..........Dati mai multe detalii pentru un raspuns mai aproape de ce speta dvs.
Succes!
alex9691, utilizator
Paguba a fost descoperita de catre curtea de conturi in data de 9-10 dec 2011,nu am avut niciun control de cand sunt angajat si pana acum.Dupa ce am depus banii am vazut prevederile din Statutul functionarului public.Multumesc
Părere!
Dumneavoastra cu toate ca ati achitat ce vi s-a impus puteti ataca in instanta actul administrativ. Nu sunteti de acord cu constatarea curtii dar ati achitat pentru a nu avea neplăceri asta nu inseamna ca "de drag ati achitat ce vi s-a pus in carca".Pana la un an inapoi puteti fi facuta raspunzatoare daca sunteti vinovata cu adevarat si se demonstreaza acest lucru...peste un an încolo pot fi facuti si altii responsabili pentru ca atunci cand se utilizeaza fonduri sau resurse nu un singur om decide darea lor în consum ci cel putin 3-4 persoane....în legea 82/1991 actualizata scrie asa citez:
"Art. 6
(1) Orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ.
(2) Documentele justificative care stau la baza inregistrarilor in contabilitate angajeaza raspunderea persoanelor care le-au intocmit, vizat si aprobat, precum si a celor care le-au inregistrat in contabilitate, dupa caz.

Art. 7
(1) Persoanele prevazute la art. 1 au obligatia sa efectueze inventarierea generala a elementelor de activ si de pasiv detinute la inceputul activitatii, cel putin o data pe an pe parcursul functionarii lor, in cazul fuziunii sau incetarii activitatii, precum si in alte situatii prevazute de lege.
(2) Ministerul Economiei si Finantelor poate aproba exceptii de la regula inventarierii anuale pentru unele bunuri cu caracter special aflate in administrarea institutiilor publice, la propunerea ordonatorilor principali de credite.
(3) Rezultatul inventarierii se inregistreaza in contabilitate potrivit reglementarilor contabile aplicabile. "

In functie de unitatea unde vi s-a constat paguba puteti sa va supuneti din punct de vedere juridic unor legislatii diferite De exemplu:
-daca sunteti militar sau functionar public cu statut special sau lucrat intr-o institutie a MAI sau MApN cititi OG 121/1998 care are si Instructiuni proprii de interpretare si aplicare...daca sunteti in alt domeniu cititi prevederile in materia noului Cod al muncii, o formă a răspunderii juridice care constă în obligaţia celor încadraţi şi, respectiv, .......a repara, în condiţiile şi limitele prevăzute de lege prejudiciul cauzat unităţii din vina şi în legătură cu munca lor".

Acum nu putem generaliza ca nu stim ce reprezinta paguba imputata catre dvs....pot sa fie sute de tipuri de pagube...drepturi salariale primite in plus.....norme de consum depasite din vina cuiva......bani lipsa in casa......etc...etc

Am mai citit odata si am vazut ca este vorba de o lipsa in gestiune......constatarea unor lipsuri in gestiune cu o intindere mai mare de un an implica responsabilitatea mai multor persoane.....inventarierea patrimoniului este obligatie anuala a conducatorului unitatii.....daca paguba se intinde pe 3 ani inapoi nu puteti fi facuta numai dvs raspunzatoare chiar daca prin absurd sunteti principala vinovata...pentru ca aveau si altii atributii de control de supervizare..de inventariere..de multe...Daca paguba are ca reper un material perisabil iar se schimba lucrurile pentru ca intai trebuie calculate perisabilitatile intre doua inventarieri succesive si apoi vazut care este paguba reala......daca paguba a fost produsa prin degradarea unui bun sau material obiect de inventar sau mijloc fix iar se schimba lucrurile pentru ca intervine uzura bunului in timp fata de valoarea lui la zi.....daca paguba poate fi acoperita prin aducerea bunului deteriorat sau lipsa inapoi iar se schimba lucrurile....si nu n ultimul rand, daca paguba este mare si demonstarata o puteti achita intr-un timp mai indelungat ...pana la 1-3 din salariu poprire pana la incidenta sumei iar daca contribuiti la acoperirea mai multor debite se poate merge pana la 1/2 din venituri!

Cu speranta ca v-au fost utile micile lamuriri va doresc Craciun fericit!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
da este vorba de bani lipsa din casa,stabiliti pana la data de 27.11.2008 iar de atunci nu a mai fost nici-o neregula.Lucrez la o primarie de comuna.Multumesc ff mult