Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca ai suferit o condamnare mai poti obtine un permis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca ai suferit o condamnare mai poti obtine un permis auto?

Buna ziua...as vrea sa stiu daca,o persoana ce a suferit o condamnare de 3 ani ptr furt,isi poate obtine un permis auto,nefacandu-si acea reabilitare......
multumesc pt raspunsuri...
Scoateti cazierul si il depuneti la dosar asa cum e, conditia in cazul dvs e sa nu fi furat un autovehicul
art 33 din regulamentul de aplicare oug 195/2002
e) să nu fi fost condamnată, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, tâlhărie sau de furt al unui autovehicul;

Da, se poate dar sa nu fi fost condamnat pt furt de autovehicule, omor deosebit de grav sau vatamare corporala grava sau talharie.