Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare in grad de handicap si indemnizatie de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare in grad de handicap si indemnizatie de insotitor

tatal meu in varsta de 55 ani a suferit un accident vascular cerebral in urma caruia nu se poate deplasa si nici nu poatesa manance singur sa se spele sau sa mearga la toaleta -el sta doar in pat .va rog sa ma indrumati ce ar trebui facut pentru obtinerea unei pensii de handicap cu insotitor .mentionez ca are 23 de ani vechime in munca

In baza documentelor medicale care atesta afectiunile de care sufera tatal dvs,solicitati serviciului de specialitate din primarie sau direct comisiei medicale de expertiza medicale adulti,expertiza medicala in vederea verificarii afectiunilor si daca acestea se afla in nomenclatorul de afectiuni incadrabile in grad de handicap