avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... POT CUMPARA UN TEREN DEJA CONCESIONAT?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

POT CUMPARA UN TEREN DEJA CONCESIONAT?

VREAU SA CUMPAR UN TEREN CARE ESTE CONCESIONAT DE O FIRMA
FIRMA RESPECTIVA VREA SA-MI VANDA FIRMA CU TOT CU CONCESIUNE
SUNT DE ACORD INSA SE POATE ASA CEVA SA IEI UN TEREN CARE DEJA A FOST CONCESIONAT ALTCUIVA?
CE INSEAMNA EXPRESIA "TERENUL SE VINDE CU TOT CU SARCINI" ?
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 10:17, 16 Octombrie 2008
Numai titularul dreptului de proprietate poate dispune instrainarea prin vanzare cumparare .Dar aceasta se poate perfecta si in situatia existentei contractului de concesiune , acest fapt am vrut sa-l subliniez in mesajul de mai sus .
Stoica Ioana a scris:

Numai titularul dreptului de proprietate poate dispune instrainarea prin vanzare cumparare .Dar aceasta se poate perfecta si in situatia existentei contractului de concesiune , acest fapt am vrut sa-l subliniez in mesajul de mai sus .



Cum să nu se poată? Ce dacă dreptul de concesiune subzistă şi după vînzare?

Îl vor stăpîni, în fapt, pe rînd: o zi cumpărătorul, o zi concesionarul. Un soi de proprietate part-time sui generis!

Curios din fire, mă întreb cum ar putea proprietarul să vîndă un teren concesionat pe 49 de ani, din care s-au scurs vreo 3, înainte de a înceta contractul de concesiune? Sub termen suspensiv de 46 de ani, eventual.

Liviu S.Bordaş

Ce proprietate part time ?:O...:O
Fac acum o precizare : Se poate dispune instrainarea prin vanzare -cumparare a unei teren dat in concesiune , in schimb , cel care il dobandeste , este obligat a respecta sarcina concesiunii , acel contract care ii este opozabil.
(am facut o conexiune cu art 1441 Cod Civil referitor la locatiune)
Ultima modificare: Miercuri, 15 Octombrie 2008
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Ce proprietate part time ?:O...:O




Am eu un tip de umor mai sec. Ardelenesc.
Voi avea grijă să pun de acum încolo iconiţele de rigoare. Asta, pînă se vor inventa iconiţe sonore: deschizi textul, hop şi hohotele de rîs aferente.

hmm
e greu tare
sunt in ceata si mai rau
eu am discutat cu un avocat care mi-a spus ca teoretic se poate dar vad ca e destul de complicat
cel care are concesiunea vrea sa-mi vanda firma cu tot cu concesiune dar pe mine sincer ma intereseaza mai mult concesiunea terenului sa o preiau dar sa vedem
#-o

Alte discuții în legătură

Concesiune ali81 ali81 un teren concesionat poate fi vandut? ma intereseaza actul normativ terenul apartine unei institutii (vezi toată discuția)
Teren concesionat orelly orelly Buna ziua, ma poate ajuta cineva, doresc sa cumpar un teren concesionat de la o persoana fizica care a participat la licitatie in 2002, si sunt curios daca imi ... (vezi toată discuția)
Dreptul de superficie ContSters82607 ContSters82607 In cazul concesionarii de catre o institutie publica a unui teren pe care se afla amplasate constructii proprietate a concesionarului opereaza dreptul de ... (vezi toată discuția)