Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... POT CUMPARA UN TEREN DEJA CONCESIONAT?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

POT CUMPARA UN TEREN DEJA CONCESIONAT?

VREAU SA CUMPAR UN TEREN CARE ESTE CONCESIONAT DE O FIRMA
FIRMA RESPECTIVA VREA SA-MI VANDA FIRMA CU TOT CU CONCESIUNE
SUNT DE ACORD INSA SE POATE ASA CEVA SA IEI UN TEREN CARE DEJA A FOST CONCESIONAT ALTCUIVA?
CE INSEAMNA EXPRESIA "TERENUL SE VINDE CU TOT CU SARCINI" ?
Numai titularul dreptului de proprietate poate dispune instrainarea prin vanzare cumparare .Dar aceasta se poate perfecta si in situatia existentei contractului de concesiune , acest fapt am vrut sa-l subliniez in mesajul de mai sus .
Stoica Ioana a scris:

Numai titularul dreptului de proprietate poate dispune instrainarea prin vanzare cumparare .Dar aceasta se poate perfecta si in situatia existentei contractului de concesiune , acest fapt am vrut sa-l subliniez in mesajul de mai sus .

Cum să nu se poată? Ce dacă dreptul de concesiune subzistă şi după vînzare?

Îl vor stăpîni, în fapt, pe rînd: o zi cumpărătorul, o zi concesionarul. Un soi de proprietate part-time sui generis!

Curios din fire, mă întreb cum ar putea proprietarul să vîndă un teren concesionat pe 49 de ani, din care s-au scurs vreo 3, înainte de a înceta contractul de concesiune? Sub termen suspensiv de 46 de ani, eventual.

Liviu S.Bordaş

Ce proprietate part time ?:O...:O
Fac acum o precizare : Se poate dispune instrainarea prin vanzare -cumparare a unei teren dat in concesiune , in schimb , cel care il dobandeste , este obligat a respecta sarcina concesiunii , acel contract care ii este opozabil.
(am facut o conexiune cu art 1441 Cod Civil referitor la locatiune)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Ce proprietate part time ?:O...:O

Am eu un tip de umor mai sec. Ardelenesc.
Voi avea grijă să pun de acum încolo iconiţele de rigoare. Asta, pînă se vor inventa iconiţe sonore: deschizi textul, hop şi hohotele de rîs aferente.

hmm
e greu tare
sunt in ceata si mai rau
eu am discutat cu un avocat care mi-a spus ca teoretic se poate dar vad ca e destul de complicat
cel care are concesiunea vrea sa-mi vanda firma cu tot cu concesiune dar pe mine sincer ma intereseaza mai mult concesiunea terenului sa o preiau dar sa vedem
#-o