avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire de familie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire de familie

salut,am o intrebare pentru dvs,bunicii mei vor sa imi lase mostenire o casa,ce fel de acte pot face pentru a nu fi atacat in instanta de unchii mei,dupa decesul lor.ce ar fii mai ieftin?de ce ar trebui sa ma feresc?va rog sa ma ajutati.multumesc
Cel mai recent răspuns: mariusmarius111 , utilizator 19:56, 28 Decembrie 2011
Singura varianta cat de cat sigura este contractul de vanzare-cumparare fara nici o clauza de ingrijire, etc. Treceti de asemenea in contract ca plata se va face prin rate lunare in contul bunicilor. Treceti ca rata aprox. 1/2 din venit iar ca pret valoarea minima din grila notariala.

Luna de luna mergeti la banca si depuneti banii prin ordin de plata in contul bunicilor, ulterior, bunicii vor lua banii din cont si vi inapoiaza.

Asa puteti dovedi ca nu este donatie simulata si unchii nu vor mai avea nici o cale reala de atac.
Ultima modificare: Marți, 27 Decembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
multumesc,dar daca unchii mei ar da semnatura impreuna cu noi la notariat k nu au nici o pretentie?atunci pot sa mi-o daruiasca?ar fi mai ieftin?
Nu pot da o asemenea declaratie. Ceea ce v a sfatuit colegul meu este cel mai Bine!
Asa cum a zis si colega, nu, nu pot da nici o declaratie in acest sens. Legea interzice pactele asupra unor mosteniri viitoare.
am inteles,daca facem contract de vanzаre cumpаrаre cu clаuzа si lа notаr fаc dovаdа k аchit sumа аdik cаsh se mаi poаte аtаcа?cаm cаt аr costа lа o cаsа cu teren de 580 m2 si un teren lа cаmp de 5000m2 аctele lа notаr?.multumesc pt аjutor

Alte discuții în legătură

Vanzare-cumparare anca1898 anca1898 Buna ziua. Doresc sa cumpar de la unchiul meu o casa la tara evaluata dupa grilele notriale in jur de 5o de mii de euro. Deoarece l-am ajutat mult si nu i-am ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu procurator de fonduri ContSters128211 ContSters128211 mama,ca unic proprietar al unui imobil vrea sa mi-l vanda mie,singurul ei copil.eu fiind studenta nu am resurse financiare proprii fapt pentru care mama a fost ... (vezi toată discuția)
Pentru o vânzare-cumpărare de apartament între mamă și fiică se impune un barem minim de preț? ralucapopescu ralucapopescu Buna ziua , Doresc sa fac o vanzare cumparare pentru apartamentul mamei mele , catre mine , fiica ei.Desi exista un testament in acest sens , doresc sa ma ... (vezi toată discuția)