Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - sediu social - deducere cheltuieli ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - sediu social - deducere cheltuieli intretinere/curent/gaze?

Am un PFA cu sediul social in apartamentul in care locuiesc (proprietatea parintilor - contract de comodat pe o camera). Pot sa-mi deduc cheltuielile la intretinere, caldura (centrala gaz), lumina, etc? Daca da, ce procent, cum se calculeaza?

Multumesc.
Se poate deduce 50% daca apartamentul are 2 camere, 33% daca are 3 camere.
Conditia este ca si in contractul de comodat sa fie stipulat ca Dvs. ca PFA veti suporta cheltuielile legate de intretinerea spatiului aflat in folosinta.
Pe baza carui tip de document se poate face plata catre proprietar si cum se inregistraeza acesta in contabilitate ?