avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA - calcul plata intretinere, lumina, etc.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA - calcul plata intretinere, lumina, etc.

Am contract de comodat pentru un PFA si as vrea sa stiu cum calculez cat am de platit, ca pfa, pentru lumina, intretinere, gaze, etc.? In contract nu este specificat un procent. Este vorba de o camera dintr-un apartament de 4 camere.
Cel mai recent răspuns: wasssu , utilizator 10:38, 22 Februarie 2012
se calculeaza astfel:

la cheltuielise calculate pe suprafara se imparte suprafata camerei cu cea a apartamentului, si procentul respectiv se deduce din cletuielile pe suprafata , ex incalzirea

restul de imparte la numarul de camere , in cazul de fata 25%

daca nu aveti adresa pe buletin la acea locatie puteti reface contractul de comodat astfel incat sa includeti tot apartamentul , daca aveti aceiasi adresa il puteti reface sa includeti pana la 3 camere din 4 pentru activitatea de PFA sau Sediu Firma

* din pacate impartirea cheltuielilor este un detaliu care nu ti-l comunica nimeni la intocmirea ct de comodat ! :(

ce am spus mai sus se refera la ce se deduce ca si cheltuieli de la impozitare

din profitul ca si pfa puteti plati toate cheltuielipe pt ca sunt banii dvs , dar nu se deduc de la impozit decat cum am specificat mai sus

diferenta ca si firma este ca poti plati si deduce doar dupa calculul de mai sus , restul trebuie platit ca si persoana fizica


Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
Burchiu_Alberto, utilizator
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli intretinere sediu firma. Anastasia gar Anastasia gar Cheltuieli intretinere sediu firma. Buna ziua, pt un pfa de medic colaborator, ce are sediul in apartamentul meu, proprietate personala, la infiintarea pfa ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 b jordella jordella Am un II cu sediul in locuinta particulara si am incheiat un contract decomodat (nu am punct de lucru). Va rog sa-mi spuneti in ce procent se deduc ... (vezi toată discuția)