Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA - calcul plata intretinere, lumina, etc.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA - calcul plata intretinere, lumina, etc.

Am contract de comodat pentru un PFA si as vrea sa stiu cum calculez cat am de platit, ca pfa, pentru lumina, intretinere, gaze, etc.? In contract nu este specificat un procent. Este vorba de o camera dintr-un apartament de 4 camere.
se calculeaza astfel:

la cheltuielise calculate pe suprafara se imparte suprafata camerei cu cea a apartamentului, si procentul respectiv se deduce din cletuielile pe suprafata , ex incalzirea

restul de imparte la numarul de camere , in cazul de fata 25%

daca nu aveti adresa pe buletin la acea locatie puteti reface contractul de comodat astfel incat sa includeti tot apartamentul , daca aveti aceiasi adresa il puteti reface sa includeti pana la 3 camere din 4 pentru activitatea de PFA sau Sediu Firma

* din pacate impartirea cheltuielilor este un detaliu care nu ti-l comunica nimeni la intocmirea ct de comodat ! :(

ce am spus mai sus se refera la ce se deduce ca si cheltuieli de la impozitare

din profitul ca si pfa puteti plati toate cheltuielipe pt ca sunt banii dvs , dar nu se deduc de la impozit decat cum am specificat mai sus

diferenta ca si firma este ca poti plati si deduce doar dupa calculul de mai sus , restul trebuie platit ca si persoana fizica

Burchiu_Alberto, utilizator
Multumesc pentru raspuns.