Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contestatie procese verbale
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contestatie procese verbale

In primul rand vreau sa urez la toata lumea de pe acest forum LA MULTI ANI si SARBATORI FERICITE !!!
Referitor la problemele mele as vrea sa incep cu faptul ca una din rudele mele in ultima perioada se tine de facut reclamatii,fapt pentru care am fost vizitat de catre Garda de Mediu si OPC-UL .De la Garda de Mediu am primit amenda de 3000 lei motivand faptul ca nu colectez selectiv deseurile,eu nu am vrut sa semnez pt faptul ca cei care imi furnizeaza acest serviciu nu mi-au pus la dispozitie tomberoane diferentiate.
iar OPC-UL m-a sanctionat cu suma de 2000 lei pt faptul ca painea a fost depozitata in calea clientilor si pentru cateva produse expirate care erau retrase si bagate in sertarul de jos de la vitrina in vederea returnarii furnizorului cu care noi asa lucram ca el sa faca vitrina dar sa suporte produsele expirate. Se poate sa ma ajutati si pe mine cu doua contestatii ?Va multumesc anticipat
Pentru contestarea proceselor verbale, este necesar in primul rand de acestea.
Urmatorul pas este acela de a furniza unele date necesare formularii contestatiei.
Aveti dreptate dar nu gasesc nici o posibilitate sa postez aici copii dupa procesele verbale.dar pot sa va dau niste detalii :
La procesul verbal intocmit de AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORULUI la rubrica ,, segmentul de piata controlat si tipul controlului "avem control tematic sesizare ;la rubrica datele de identificare a produselor neconforme sunt trecute painea alba indigena ,membrana sarata indigena si stomac de porc indigen dar nu au vrut sa treaca unde se aflau au zis ca nu au rubrica.
Sesizarea a fost facuta ca in bar nicidecum in mgazin s-ar vinde tigari la bucata si bauturi contrafacute fapt descris de organele de control la rubrica descrierea faptelor constatatedar tot ei spun ca cele relatate nu sunt adevarata dar totusi s-a procedat la controlul si asupra magazinului cu ocazia sarbatorilor de iarna.
La rubrica masuri propuse au scris:
conform art55pct1 lit b se dispune scoaterea de la vanzare a produselor expirate la cap , H pct 4-8 ca produsele au fost retrase din circuit si distruse
LA RUBRICA ALTE MENTIUNI SCRIU :
DOCUMENTUL DE CONTROLUL INCHEIAT IN LIPSA REPREZENTANTULUI LEGAL AL SOCIETATII CONFORM art 19 alin 5 OG 2/2009 lipsa martor in incinta fiind prezenti doar comisarii.
Ambele organe de control au venit pe data de 12/12/11.
Acum referitor la procesul verbal intocmit de garda de mediu:
Acestia vin si ei in urma sesizarii facute de aceeasi persoane la 2 ore dupa protectia consumatorului.
Mi-au adus la cunostinta ca am o reclamatie ca as arde deseuri si nu am contract cu firma de ridicat gunoiul ,eu am raspuns ca am contract fapt pentru care i-am invitat in curte sa le arat cele doua pubele si actele.acestia au facut si o nota de constatare in care spun:
ca firma are contract si pubele dar nu colecteaza deseuri selectiv conform HG nr. 856/2002 spun ca am prezentat factura de ridicare a gunoiului cu data de 01/12/11
Acestia stabilesc niste masuri ca pe viitor sa cerem mai doua pubele si sa colectam selectiv dupa care toate in regula semnez si oamenii pleaca.
Pe data de 25 imi vine postasul cu un plic in care era un proces verbal de amenda cu data de 16 /12/11 de la garda de mediu pentru ca nu colectez deseurile selectiv la obiectiuni scrie contravenientul nu este de fata la semnatura ,nu este de fata dar la martor este trecut un martor din Bucuresti si amenda am primit-o de la Giurgiu pt ca eu stau in Giurgiu si autoritatea este tot din Giurgiu.
EU AM NOTA DE CONSTATARE DIN 12/12/11 SEMNATA DAR PROCESUL NU .
Am sunat si am intrebat de ce nu am primit o invitatie ceva si am primit un raspun soc :
,,Domnule vedeti ca unchiul dumneavoastro va face zile fripte si m-a pus seful sa va dau amenda oricum sincer imi pare rau" unchiul meu este in partid mare goanga.
ASTEPT RASPUNS
dmtrnt, utilizator

Aveti dreptate dar nu gasesc nici o posibilitate sa postez aici copii dupa procesele verbale.dar pot sa va dau niste detalii :
La procesul verbal intocmit de AUTORITATEA NATIONALA PENTRU PROTECTIA CONSUMATORULUI la rubrica ,, segmentul de piata controlat si tipul controlului "avem control tematic sesizare ;la rubrica datele de identificare a produselor neconforme sunt trecute painea alba indigena ,membrana sarata indigena si stomac de porc indigen dar nu au vrut sa treaca unde se aflau au zis ca nu au rubrica.
Sesizarea a fost facuta ca in bar nicidecum in mgazin s-ar vinde tigari la bucata si bauturi contrafacute fapt descris de organele de control la rubrica descrierea faptelor constatatedar tot ei spun ca cele relatate nu sunt adevarata dar totusi s-a procedat la controlul si asupra magazinului cu ocazia sarbatorilor de iarna.
La rubrica masuri propuse au scris:
conform art55pct1 lit b se dispune scoaterea de la vanzare a produselor expirate la cap , H pct 4-8 ca produsele au fost retrase din circuit si distruse
LA RUBRICA ALTE MENTIUNI SCRIU :
DOCUMENTUL DE CONTROLUL INCHEIAT IN LIPSA REPREZENTANTULUI LEGAL AL SOCIETATII CONFORM art 19 alin 5 OG 2/2009 lipsa martor in incinta fiind prezenti doar comisarii.
Ambele organe de control au venit pe data de 12/12/11.
Acum referitor la procesul verbal intocmit de garda de mediu:
Acestia vin si ei in urma sesizarii facute de aceeasi persoane la 2 ore dupa protectia consumatorului.
Mi-au adus la cunostinta ca am o reclamatie ca as arde deseuri si nu am contract cu firma de ridicat gunoiul ,eu am raspuns ca am contract fapt pentru care i-am invitat in curte sa le arat cele doua pubele si actele.acestia au facut si o nota de constatare in care spun:
ca firma are contract si pubele dar nu colecteaza deseuri selectiv conform HG nr. 856/2002 spun ca am prezentat factura de ridicare a gunoiului cu data de 01/12/11
Acestia stabilesc niste masuri ca pe viitor sa cerem mai doua pubele si sa colectam selectiv dupa care toate in regula semnez si oamenii pleaca.
Pe data de 25 imi vine postasul cu un plic in care era un proces verbal de amenda cu data de 16 /12/11 de la garda de mediu pentru ca nu colectez deseurile selectiv la obiectiuni scrie contravenientul nu este de fata la semnatura ,nu este de fata dar la martor este trecut un martor din Bucuresti si amenda am primit-o de la Giurgiu pt ca eu stau in Giurgiu si autoritatea este tot din Giurgiu.
EU AM NOTA DE CONSTATARE DIN 12/12/11 SEMNATA DAR PROCESUL NU .
Am sunat si am intrebat de ce nu am primit o invitatie ceva si am primit un raspun soc :
,,Domnule vedeti ca unchiul dumneavoastro va face zile fripte si m-a pus seful sa va dau amenda oricum sincer imi pare rau" unchiul meu este in partid mare goanga.
ASTEPT RASPUNS

ultima data editat de dmtrnt pe data de Miercuri, 28 Decembrie 2011, 23:36
Raporteaza abuz Raspunde Citeaza

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...