Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale executare hotarare neredactata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

executare hotarare neredactata

Am castigat in instanta inclusiv in faza recursului o plangere impotriva unui proces verbal de contraventie, suma este destul de mare cca 25.000 lei.Hotararea inca nu a fost redactata am scos un certificat m-am dus cu el la autoritatea care m-a amendat sa-mi primesc banii inapoi(amenda o platisem deja), insa mi s-a spus ca pana la redactarea hotararii nu mi se elibereaza nici un ban.Dar pentru toata aceasta perioada se vor calcula dobanzi?este obligatorie executarea prin executor, sau este posibil sa-mi dea si banii fara executare?ce pot face?multumesc
Va trebui sa asteptati redactarea si comunicarea hotararii, si daca ea contine si dispozitia de restituirea a unei sume de bani, parerea mea este ca va trebui sa o investiti cu formula executorie. Aceasta pentru ca, in eventualitatea in care nu va restituie de buna voie aceasta suma de bani, sa puteti apela la executarea silita prin intermediul executorului judecatoresc. Ceea ce trebuie sa faceti dvs, este sa asteptati comunicarea hotararii si sa le trimiteti o notificare pentru a executa de buna-voie aceasta hotarare, intr-un termen rezonabil - 15 zile, 30 de zile, sau orice alta durata pe care trebuie sa o indicati in acea notificare. Daca nu se conformeaza in acest interval de timp la executarea de buna-voie a hotararii, va trebui sa apelati la un executor judecatoresc, si va trebui sa investiti cu formula executorie hotararea.
alinaborza a scris:

Va trebui sa asteptati redactarea si comunicarea hotararii, si daca ea contine si dispozitia de restituirea a unei sume de bani, parerea mea este ca va trebui sa o investiti cu formula executorie. Aceasta pentru ca, in eventualitatea in care nu va restituie de buna voie aceasta suma de bani, sa puteti apela la executarea silita prin intermediul executorului judecatoresc. Ceea ce trebuie sa faceti dvs, este sa asteptati comunicarea hotararii si sa le trimiteti o notificare pentru a executa de buna-voie aceasta hotarare, intr-un termen rezonabil - 15 zile, 30 de zile, sau orice alta durata pe care trebuie sa o indicati in acea notificare. Daca nu se conformeaza in acest interval de timp la executarea de buna-voie a hotararii, va trebui sa apelati la un executor judecatoresc, si va trebui sa investiti cu formula executorie hotararea.

da si pentru toata aceasta perioada ce se intampla cu dobanda?adica nu ma pot folosi de bani si daca redactarea dureaza 3 luni, totusi este o suma f mare
In mod normal nu are cum sa dureze 3 luni redactarea unei hotarari.Termenul prevazut in Codul de procedura civila este de 30 de zile. Repet, pana nu s-a redactat si comunicat hotararea nu aveti cum sa executati aceasta hotarare, iar daca ati castigat si dobanzi, ele vor curge pana in momentul platii efective a acestei sume de bani.
Aveti dreptul ca dupa ramanerea irevocabila a hotararii sa solicitati instantei investirea cu formula executorie,sa apelati la serviciile unui executor judecatoresc cu care sa conveniti actualizarea cu indicele de inflatie a sumei dispusa de instanta de judecata
incercati o executare fara executor, pentru ca onorariul executorului este mare